6 уколів для медицини: чи переживе їх Україна

f271596ee007Медреформа в країні ще фактично не розпочалася, але вже збирає справжні Майдани супротивників. Вона обростає все більшою кількістю скептиків, а також відвертих ворогів, серед яких такі світила вітчизняної медицини, як директор київського Інституту серця Борис Тодуров. І все це на тлі того, що чіткого плану перетворень ніхто поки не бачив, чиновниками МОЗ озвучуються лише окремі постулати реформи, а також робляться деякі кроки, які викликають вже не просто обурення експертів, а й загрожують вилитися в справжній народний Майдан.

Власне, локальні протести невдоволених прийдешніми перетвореннями вже почалися. Найгучніший з них наразі триває в містечку Шаргород Вінницької області. На вулиці вийшли місцеві жителі і медпрацівники з протестом проти перепрофілювання їх лікарні. Днями вони перекрили рух на одній з доріг в населеному пункті і вимагали від обласних чиновників переглянути рішення, інакше перекриють не просто вулицю, а залізничні колії.

Згідно медреформи, Шаргородську районну лікарню перевели в статус «лікувального закладу планового лікування» і віднесли до Могилів-Подільському госпітальному окрузі. Це означає, що отримати повноцінне лікування в Шаргороді буде неможливо, і, якщо людина серйозно захворіє (наприклад, у неї виявлять інфекційне захворювання або потрібна буде операція), її доведеться везти в Могилів-Подільський (відстань між містами – 60 км), де місцева лікарня перетвориться в «багатопрофільну лікарню інтенсивного лікування». Місцеві жителі скаржаться, що до цього міста їм їхати більше години і навіть немає прямого автобусного сполучення між населеними пунктами. «З огляду на якість доріг, це позбавляє екстреної допомоги жителів усіх віддалених сіл», – написали обурені шаргородці в листі до депутатів облради. Крім того, вони переймаються, що їхню лікарню взагалі закриють. «Якщо Вінницька облрада «не піде назустріч людям, то побачать ще не один Майдан», – пишуть місцеві мешканці у соцмережах.

7e55746eb211542dЩе один скандал днями розгорівся навколо дозволу МОЗ проводити на українцях випробування зарубіжних медпрепаратів. В ефірі одного з ток-шоу народний депутат Олександра Кужель заявила, що це було першим наказом, який підписала Уляна Супрун, вступивши на посаду в. о. голови МОЗ: «Цим наказом вона дозволила в Україні проводити на українських громадянах випробування 95 препаратів. Притому, що випробування одного препарату за кордоном коштує десь $ 50 тис. А у нас це робиться безкоштовно». Крім того, як зазначила Кужель, сім позицій з 95 – це препарати фірми Parexel Ukraine, де працювала Супрун і одна з її заступників.

На думку експертів, країну дійсно може очікувати колапс через непродумані дії і відсутність фінансування. Ось найголовніші тези реформи та правда про їх реалізацію.

  1. Перехід на сімейних лікарів

Ідеї МОЗ. До 1 липня українці повинні знайти свого сімейного лікаря і укласти з ним угоду. МОЗ передбачає, що нововведення допоможе скасувати черги в поліклініці і зробить медицину більш доступною, в тому числі і фінансово. Адже за послуги лікаря заплатить держава за тарифом 210 грн на рік за кожного пацієнта. У МОЗ вважають: це допоможе в рази підняти зарплату медиків (звучали суми від 19 тис. до 50 тис. грн). Стандарти допомоги, які гарантовані цим тарифом, за визнанням самих реформаторів, ще не прописані.

Як пояснюють в МОЗ, сімейний лікар не може відмовитися підписувати або розірвати вже укладений договір з пацієнтом. А ось пацієнт має право змінювати лікаря. В такому випадку фінансування спрямовується за місцем роботи нового лікаря з наступного періоду (кварталу).

32_3_medЩо насправді. Пілотний проект з сімейної медицини стартував у чотирьох регіонах ще в бутність міністром Раїси Богатирьової. Він дійсно передбачає обов’язковий вибір сімейного лікаря кожним українцем. Але сьогодні підписання договорів між пацієнтами і лікарями, а також гроші у вигляді коштів з бюджету за кожним пацієнтом – це велика профанація. Перше питання впирається в забезпечення України сімейними лікарями. Згідно з розрахунками, на одного сімейного лікаря повинна припадати навантаження – від 1500 до 2000 населення в містах і 1200 населення в сільській місцевості. Але для цього Україні необхідно 30 тисяч спеціально підготовлених сімейних лікарів. На сьогодні в країні випущено 12 тисяч лікарів з відповідним сертифікатом, з них залишилися працювати в медицині лише близько 3,5 тисяч – 10% від необхідної кількості.

Більш того, всі сімейні лікарі працюють у державних установах медицини і не уповноважені підписувати будь-які контракти взагалі, а тим більше – отримувати гроші за такими контрактами, вони не юридичні особи. Щороку університети України випускають близько 10 тисяч лікарів різних спеціальностей, з них лише 2-3 тисячі залишаються в нашій медицині. І навіть якщо уявити, що всі вони стануть саме сімейними лікарями, то Україна закриє потребу в сімейних лікарях мінімум через 8-9 років.

Відносно того, що гроші прийдуть за пацієнтом. Припустимо, з лікарем уклали контракт всі 2000 задекларованих пацієнтів, помножте їх на обіцяні 210 грн і отримаєте 420 000 на рік або 35 тисяч грн на місяць. З них лікар, мабуть, повинен буде віддати зарплату медсестрі, санітарці, йому потрібно орендувати приміщення для прийому, оплатити комунальні послуги, придбати апаратуру, провести первинні обстеження пацієнтів з урахуванням витратних матеріалів. Адже не прозвучало ні слова про фінансування утримання поліклінік з адміністрацією, лабораторіями, про забезпечення обладнанням для обстежень. І не пролунає: додаткових грошей немає. Чи залишиться у лікаря після цього хоч кілька гривень зарплати, не кажучи про суми від 19 до 50 тисяч, які звучать у МОЗ?

 «Серед населення України ступінь недовіри до медицини і ступінь зубожіння такі, що близько 70% займаються самолікуванням. Тобто, перед кабінетами сьогодні сидить лише 30% з тих, кому потрібна медична допомога. Супрун каже, що ця реформа скасує черги? А ви уявіть, що буде творитися в поліклініках, якщо всі, хто потребує медичної допомоги, повірять в те, що вони застраховані від держави на 210 гривень в рік і звернуться до лікарів? Це була б катастрофа!», – переконаний Президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк.

  1. Створення госпітальних округів

Ідеї МОЗ. До складу кожного з таких округів повинно входити не менше однієї багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування (в них люди отримують спеціалізовану вторинну медичну допомогу, тоді як первинну – у сімейних лікарів). Список і кількість госпітальних округів, поданих МОЗ на узгодження в Кабмін, виглядають так: м. Киев – 1 округ; Дніпропетровська, Одеська та Запорізька області – по 5 округів, Вінницька, Рівненська, Хмельницька – по 3 округу, і в інших областях, включаючи Київську, – по 4 округи. Багатопрофільна лікарня 1-го рівня повинна обслуговувати не менше 120 тисяч пацієнтів, 2-го рівня – не менше 200 тис. Межі округу повинні бути визначені так, щоб людина могла дістатися до багатопрофільної лікарні протягом «золотої години» – за мірками світової медицини, найкритичнішими для порятунку пацієнта при попаданні в різні катастрофи, при інфарктах та інших екстрених випадках є перші 60 хвилин після виклику медиків. «Регіони самі вирішуватимуть, які лікарні залишаються. А ті, які не потрібні, ми хочемо, щоб їх перетворили в інші будинки соціального спрямування. Це хоспіси, будинки для паліативної допомоги, реабілітаційні центри, будинки ветеранів…», -заявила в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.

Що насправді. Фактично сьогодні з трьох лікарень хочуть зробити одну. Як показує світова практика, в середньому на 200 тисяч населення і повинна бути багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування. Але вона функціонує за рахунок екстреної швидкої допомоги, яка дуже швидко їздить по хороших дорогах і тим самим зберігає той самий «золотий час» порятунку життя пацієнта. А у нас не побудували ні доріг, ні одну з лікарень в тому вигляді, в якому вони повинні існувати. Повноцінних лікарень інтенсивної допомоги немає навіть в Києві – звідки вони в районах?

Стан реанімаційних відділень по лікарнях України такий, що є лише один апарат штучного дихання на двох пацієнтів. У кожній палаті на Заході повинен стояти апарат штучної нирки, у нас – добре, якщо він є взагалі у відділенні. Також в реанімаціях не вистачає кисневих установок. У нас катастрофа з опіковими відділеннями по ряду областей, тому що сьогодні їх скорочують для економії коштів.

  1. Реформа екстреної медицини: заміна лікарів служби «швидкої допомоги» парамедиками

Ідеї МОЗ. Одне з основних завдань цієї сторони реформи – модернізація диспетчерської системи і відсіювання непрофільних викликів: за даними МОЗ, з 9 мільйонів дзвінків, які «швидка» отримує протягом року, лише 2 мільйони закінчуються виїздом і перевезенням пацієнта. Частина з цих звернень, на думку МОЗ, могли б зняти сімейні лікарі по телефону. «Швидка» ж приїде лише дійсно в невідкладних випадках. Однак лікаря в бригаді не буде. Тільки парамедик і екстрений медтехнік. Це будуть фахівці без класичної медичної освіти, проте з необхідними навичками. Їх завданням буде не порятунок хворого на дому, а доставка його до лікарні, підтримуючи життя за допомогою спецтехніки.

d8f57b5c993d4426Що насправді. Частина медиків ваважає, що ідея заміни лікарів на парамедиків правильна і хороша. Мовляв, їх знань вистачить для того, щоб надавати допомогу хворим, приїжджаючи додому. Але! Для реалізації цієї ідеї потрібен чіткий план, повинні бути створені установи з їх підготовки, налагоджений навчальний процес. А їх – немає. Потрібно підготувати транспортну структуру. Адже завдання парамедика – доставити вчасно пацієнта до лікувального закладу, а у нас не всі установи готові приймати екстрених хворих. Коли вони будуть підготовлені, то можна буде говорити про те, щоб лікарі з оперативних бригад перейшли працювати в стаціонар. Потреба в лікарях сьогодні велика. Але поки все це виконується на коліні, реформою це назвати не можна.

Український кардіохірург, директор Київського Інституту серця МОЗ України, доктор медичних наук, професор Борис Тодуров також вважає, що в цілому заміна лікарів парамедиками – хороша практик: «Свого часу Польща перевела на них «швидку» допомогу. Але за п’ять років до цього вони відкрили академію з підготовки парамедиків і в міру підготовки кадрів замінювали фахівців на «швидкій» допомозі. При цьому вони створили центри надання «швидкої допомоги», створили з нуля всю логістику доставки пацієнтів не тільки машинами «швидкої допомоги», а й вертольотами. При цьому вони залишили лікарів в бригадах для виїздів на виклики по психіатрії, в дитячих бригадах, кардіологічних. Вони до цього підійшли системно, протягом тривалого періоду, все прорахували, показали, що заощадять і як підвищать результати надання допомоги для пацієнтів. А як можна прийти в крісло міністра і заявити, що завтра ми поміняємо всіх лікарів на парамедиків? Це маячня!»

Пересічні громадяни абсолютно невдоволені такою ідеєю. «Раніше доводилося чекати «швидку» по 2-3 години, а інколи вона взагалі не виїжджала – не було вільних машин. А що буде тепер? Ми просто помиратимемо вдома», – бідкається вишнівчанка Марія Степанівна. До речі, відділення вишнівське відділення «швидкої» підпорядковується Фастівському району. Дивно, чи не так?

  1. Подолання тендерної монополії на закупівлю медпрепаратів

Ідеї МОЗ. Ледве сівши в крісло, в.о. міністра МОЗ Уляна Супрун оголосила про зміну схем закупівель ліків. Вона заявила, що в більшості випадків з торгів прибрані старі посередники, і це дозволило подолати тендерну монополію. Крім того, більшість закупівель тепер проводиться через міжнародні організації. Завдяки цьому, за даними МОЗ, вдалося заощадити 790 млн грн в порівнянні з 2014 роком.

doctor-houseЩо насправді. На жаль, обіцянка МОЗ, що «міжнародні» закупівлі будуть позбавлені від сплати податку на митниці, виявилися блефом – всі платили 20%, тому низка компаній відмовилися брати участь вже в процесі, а решта «влітали на гроші». Самі закупівлі проводилися надзвичайно повільно. Крім того, в процесі закупівель міжнародними компаніями були допущені грубі помилки. Наприклад, замість ін’єкційного препарату «Фосфоміцин» для клініки «Охматдит» чомусь закуповувалася оральна форма. А в такій формі препарат не можна давати онкохворим дітям, для яких призначалася ліки.

  1. Тестування препаратів закордонних виробників на українцях

Ідеї МОЗ. Минулого року МОЗ опублікував наказ №835, яким дозволив ряду американських і європейських виробників тестувати ефективність розроблених ними препаратів на українцях. Для цього було визначено перелік медустанов по всій Україні, де лікують такі захворювання, як ревматоїдний артрит, пневмонія, шизофренія. Також закордонні препарати дозволили випробувати на онкохворих.

Що насправді. Президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк зауважує, що в цілому це хороша ідея: «Як мінімум вона дає доступ до нових технологій і можливість пролікувати хоч когось безкоштовно і якісно. Тому що протоколи на це тестування однакові що в Нью-Йорку, що в Берліні, що в Києві. У нас випробовуються препарати виключно щодо їх ефективності. А що стосується їх безпеки, то ця сторона вже протестована. Єдиний мінус клінічних випробувань полягає в тому, що в нашій країні люди в них беруть участь не зовсім добровільно, а під тиском економічних обставин: не вистачає коштів для звичайного лікування, і вони погоджуються на експериментальне безкоштовне».

medycyna_1Потрібно враховувати, що програма тестування передбачає не тільки прийом ліків за певною схемою. За протоколом повинен бути витриманий комплекс супровідних заходів: і умови перебування пацієнта в стаціонарі (аж до постільної білизни), і харчування, яке затверджено для європейських пацієнтів. На створення однакових умов перебування учасників програми по всьому світу компанії виділяють великі суми. Але на практиці в Україні не завжди на ці гроші створюють належні умови. Наприклад, в Києві вже був випадок, коли бабуся померла, а потім з’ясувалося, що вона була учасником клінічних випробувань. Вона лікувалася амбулаторно, отримувала тестовані ліки і брала їх, але повинна була приходити тричі на тиждень обстежитися. Оскільки у неї був склероз, то жінка не приходила на обстеження, хоча персонал ставив галочки. Якби вона здавала аналізи, то вони б показали порушення і курс лікування потрібно було змінити. Але відсутність контролю призвело до летального результату.

  1. Відшкодування коштів на ліки та держрегулювання цін

Ідеї МОЗ. Реалізацію проекту «Доступні ліки» МОЗ почав із 1 січня цього року. Проект передбачає повне або часткове відшкодування вартості куплених пацієнтами лікарських препаратів за рахунок держави – всього 21 препарат для лікування цукрового діабету, серцево-судинних захворювань і бронхіальної астми. Лікар призначає пацієнтові препарат із затвердженого МОЗ переліку, а в аптеці за рецептом видають ліки безкоштовно або за частину вартості. Аптека замість рецептів і чеків отримує компенсацію з держбюджету.

168429_600В межах цього ж проекту МОЗ хоче ввести держрегулювання цін на дані препарати. Для цього вони будуть звіряти вартість ліків з цінами на них у п’яти сусідніх країнах – Польщі, Словаччини, Угорщини, Чехії та Латвії. З 1 лютого на препарати, які потрапляють під програму, буде встановлена ​​максимальна націнка в 20% від собівартості (5% – оптова та 15% – роздрібна) і вище цієї граничної суми ставити ціну на них буде не можна.

Що насправді. На відшкодування виділено 500 мільйонів гривень лише на 21 найменування ліків, з яких 16 припадають на серцево-судинні захворювання, а конкретно – для гіпертоніків. Два препарату зі списку призначають при цукровому діабеті і три – для хворих на бронхіальну астму. Тобто, при необхідних десяти препаратах при діабеті дають два, при необхідних десяти при астмі – три.

Але це все одно хороше починання. Особливо для гіпертоніків. Тому що підвищений артеріальний тиск призводить до таких трагічних наслідків як інфаркт і інсульт.

Що стосується реферування цін, то той механізм, який запропонований, не призведе до того, що ціни знизяться на 30%, скоріше, ці ліки повністю зникнуть з продажу. Тому що у нас долар сьогодні по 26, а завтра – вже по 29, а ліки відрегульовані по 26, і постачальники виявляться в збитку

Цей запис був опублікований в Життя міста, Україна та теги , , , , , . Закладка на посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *