17 фактів про український бюджет-2017

362736У четвер, 20 жовтня, Верховна Рада повинна розглянути в першому читанні проект державного бюджету на 2017 рік. Так пообіцяв на засіданні погоджувальної ради в понеділок спікер парламенту Андрій Парубій. Ця дата прописана в 157-й статті регламенту, тож, швидше за все, питання таки буде включений до порядку денного. Які сюрпризи готує головний кошторис країни рядовим українцям і бізнесу?

Експерти переконані, що проходження бюджету буде непростим – депутатські групи впливу вже активно включаються в торги. Так «Народний фронт» заявив, що не голосуватиме за бюджет, поки не приймуть закон про спецконфіскації. Прогнозується також низка правок і доповнень в бюджетний законопроек, так що який документ в результаті отримають українці – можна тільки здогадуватися.

Але в сесійний зал його винесуть практично в первісному вигляді: версія від 15 вересня, подана Кабміном, не змінилася. Втім, сьогодні, після ретельного експертного аналізу багато статей законопроекту сприймаються вже зовсім по-іншому.

Давайте перечитаємо проект бюджету-2017 та звернемо увагу на пріоритети чиновників.

 1. Більше грошей

Бюджет побудований на оптимістичному сценарії розвитку вітчизняної економіки – збільшення дохідної частини на цілих 17% (або ж на 127,9 млрд. грн.), ВВП – на 3% (до 2584,1 млрд. грн.), експорту – на 8% (до $ 47,2 млрд.), імпорту – на 9,7% (до $ 49,9 млрд.).

Драйверами економічного зростання, на думку уряду, повинні стати сприятлива зовнішньоекономічна кон’юнктура, приплив інвестицій, а також донорська допомога міжнародних кредиторів. Мінфін, який розраховував основні бюджетні показники, очікує збільшення експорту українських товарів до ЄС і відкриття нових ринків збуту, що також повинно посприяти наповненню скарбниці.

Але оптимізм уряду вже розкритикувало Головне науково-експертне управління Верховної Ради. У своєму звіті від 3 жовтня воно вказало, що «прогноз про зростання ВВП на 3% є кілька завищеним з урахуванням того, що у 2016 році на економіку України продовжують негативно впливати ембарго і транзитні обмеження Росії, втрата виробничих потужностей, інфраструктури через подій на Сході країни, скорочення внутрішнього споживчого попиту».

Виходячи з цього, існують ризики невиконання цього бюджету через гірші, ніж прогнозувалося, економічні показники, попередили в Головному науково-експертному управлінні.

 1. Розпродаж держмайна

Одним з джерел наповнення скарбниці повинна стати масштабна приватизація. Від неї очікуються надходження в розмірі 17 млрд. грн. І ці гроші вже закладено в дохідну частину бюджету. Як очікується, на приватизацію виставлять всі найбільш знакові об’єкти вітчизняної економіки, зокрема, Одеський припортовий завод, «Укрспирт», «Турбоатом» та інше. І підготовка до розпродажу державної власності дійсно ведеться. Так, в Раді з’явився законопроект про приватизацію в спиртовій галузі, згідно з яким пропонується розділити всі заводи на групи в залежності від їх фінансових показників і перспективності, потім продати підприємства, які виробляють технічний спирт, і тільки потім – ті, які випускають харчовий спирт. За оцінками Мінагропроду, тільки активи «Укрспирту» можуть принести державі до $ 400 млн. Разом з тим, ФДМ днями вже переніс приватизацію кількох об’єктів («Миколаївобленерго», «Хмельницькобленерго», «Тернопільобленерго» і «Харькообленерго» – на грудень цього року, «Запоріжжяобленерго» та «Черкасиобленерго» – на січень і лютий, «Центренерго» – на травень-червень 2017 року.

 1. Гроші від спецконфіскаціі, якої поки немає

До 10,5 млрд. грн. повинна принести в казну спецконфіскація активів, отриманих злочинним шляхом, і на ці кошти вже розраховує Мінфін, верстаючи бюджет-2017. Разом з тим, закон про спецконфіскації поки так і не прийнятий, і, судячи з усього, його проходження в парламенті буде не просто складним, а дуже складним.

 1. Дорогий тютюн і алкоголь

Збільшити надходження до держбюджету на рекордні 17% Мінфін в тому числі намагається за рахунок збільшення податків. Відповідні зміни вже внесені в проект оновленого Податкового кодексу.

Основний удар припаде до продавцям «шкідливого» товару. На 20% буде підвищено акциз на алкоголь, на 12% – на вино, більш ніж на 30% – на сигарети. За підрахунками директора з корпоративних і юридичних питань Imperial Tobacco в Україні, Молдові та країнах Кавказу Олега Стрекаля, бюджетні надходження зростуть майже до 40 млрд. грн. в рік, а ось ємність ринку скоротиться на 4%, до 67,6 млрд штук.

Курцям варто готується до подорожчання середньостатистичної пачки сигарет на 3,5 грн. Горілка може вирости в ціні на 10-15 грн за пляшку. Це призведе до активізації тіньового сектора, так що отруєння спиртним сурогатом, яке вже забрало життя десятків українців, може стати нормою.

 1. Бензинова інфляція

Податок на газойль, який є складовою дизельного палива, хочуть підвищити на 32,1% (до 125,5 євро/1 тис. л), що, за підрахунками аналітиків, змусить АЗС переглянути ціни на дизельне паливо, додавши до них, як мінімум, 1 грн./л.

Постраждають не тільки рядові водії. Вартість дизеля лежить в основі тарифів на пасажирські та вантажні перевезення, так що варто готуватися до подорожчання товарів масового попиту і продуктів харчування.

 1. Їжа з націнкою

Ukrainian Hryvnia CurrencyУ бюджеті передбачено скасування пільг по ПДВ для аграрної галузі, яка в останні роки поряд з металургією була головним постачальником валюти в країну. На кону – 20 млрд. грн. На початку вересня фермери вже провели всеукраїнський страйк, а також подали в парламент законопроект про продовження пільг. Але поки влада тримає оборону.

Селянам пообіцяли дотації в розмірі 5,5 млрд. грн., і Мінагропрод вже приймає заявки від претендентів на ці гроші. Але, зрозуміло, що заміна явно нерівнозначна. Заступник глави Української аграрної партії Денис Марчук прогнозує зниження сільськогосподарського виробництва та скорочення 100 тис. робочих. Решта господарства можуть підвищити ціни на свою продукцію, як мінімум, на 10-20%, що відчує на своїй кишені кожен українець

 1. Більше грошей на армію та поліцію

Найбільше фінансування в наступному році отримають силові відомства. На оборонку піде 5% ВВП, або ж 129 млрд. гривень. Це на 14,5 млрд. гривень більше, ніж в цьому році.

Додаткові 1,3 млрд. грн. отримає генпрокуратура, 5 млрд. грн. – МВС, 9 млрд. грн. – Міноборони. Збільшення бюджету відбудеться по всіх силових структурах.

 1. Менше здоров’я і освіти

Багатьом «мирним» відомствам доведеться затягнути паски. Скажімо, на дороги Мінінфраструктури, обіцяють всього 20 млрд. грн. з 40 млрд. запитаних.

Міносвіти обіцяють на 300 млн. грн. менше, ніж в поточному році (70,6 млрд.).

З охороною здоров’я ситуація ще гірша. Бюджетний комітет Ради заявив, що взагалі вважає неможливим розгляд держбюджету-2017 цієї частини. За даними члена бюджетного комітету, народного депутата Андрія Деркача, МОЗ не надали жодного обґрунтування ні по виконанню бюджету цього року, ні по формуванню бюджету-2017, на засідання комітету керівництво відомства не є, а його пропозиції – ігнорує.

 1. Субсидії під питанням

Незважаючи на заяви влади про компенсації за комуналку для всіх, хто цього потребує і широку рекламну кампанію соцслужб, на субсидії в бюджеті-2017 закладено всього 50 млрд. грн. Це на 10 млрд більше, ніж у 2016 році, при тому, що тарифи за цей час збільшилися майже вдвічі. Реальні потреби в субсидіях експерти оцінюють приблизно у 80 млрд. грн. Це означає, що не виключений «відсів» потенційних претендентів на державні гроші.

 1. “Дуті” соцстандарти

Наступного року українцям обіцяють підвищення соціальних стандартів. Мінімальна заробітна плата має зрости на 10,1%: з 1 січня до 1 600 грн., з 1 травня – до 1 684 грн., а з 1 грудня – до 1 762 грн.

126833З такою ж динамікою зростатиме і прожитковий мінімум (з 1544 грн. до 1700 грн на особу). Вчителям і медикам обіцяна надбавка до зарплати до 30%.

Ці статті розкритикувало в своєму звіті і Головне науково-експертне управління Верховної Ради: «У статті 7 законопроекту розмір прожиткового мінімуму суттєво відрізняється від його реальних показників – величини, яка достатня для забезпечення нормального функціонування організму людини. За розрахунками Міністерства соціальної політики, фактичний розмір прожиткового мінімуму у цінах серпня 2016 рік становив 2669 грн на особу. Таким чином, уряд пропонує закріпити рівень соціального стандарту, який значно нижче прорахованого за діючою методикою».

 1. Роздача грошей в “ручному режимі”

У Головному науково-експертному управлінні знайшли кілька «небезпечних» статей в проект бюджету-2017, які, в разі їх прийняття, «допускають можливість управління державними відрахуваннями в ручному режимі».

Йдеться, в першу чергу, про статтю 20 проекту, згідно з якою Кабмін отримує право розподіляти резервні кошти освітньої, медичної субвенцій і невитрачених коштів за цими статтями в Донецькій і Луганській областях.

Аналогічну схему по суті створює і стаття 22, яка передбачає розподіл Кабміном коштів, залучених від міжнародних фінансових організацій на відновлення Донбасу.

Така ж претензія у експертів і до статті 23, що дозволяє уряду розпоряджатися на свій розсуд грошима на ремонт доріг, отриманими від європейських донорів.

 1. Дороги, лікарні і школи «повісять» на місцеву владу

В рамках децентралізації, на так звані базові органи місцевого самоврядування (селища, села, маленькі міста) в проекті бюджету-2017 планується покласти основні обов’язки по утриманню шкіл, лікарень, інфраструктури (держава обіцяє платити тільки комуналку).

При цьому з місцевих бюджетів хочуть забрати 30% фінансування, скоротивши медичні та освітні субвенції. Саме вони свого часу вводилися як компенсатори зниження місцевої частки в розподілі податку на прибуток фізосіб з 75% до 60%.

Тобто, фінансувати школи та лікарні містах доведеться за свій рахунок, а це значить, що почастішають спроби прикрити «зайві» навчальні заклади або скоротити ліжко-місця. Як це вже не раз бувало в останні роки, переклад фінансування на баланс місцевих бюджетів буде означати ліквідацію фінансування відповідних статей через відсутність грошей на місцях.

 1. У райцентрів заберуть, областям – додадуть

Відібрані у невеликих населених пунктів гроші хочуть передати районним і обласним адміністраціям. У проекті бюджету передбачено істотне – до двох разів – збільшення фінансування облрад. Небезпека полягає в тому, що губернатори зможуть розподіляти ці кошти «на місця» фактично в ручному режимі, тобто, «своїм» мерам гроші дадуть, а «неугодних» залишать на голодному пайку, – вважають в Асоціації міст України.

 1. Ніяких пільг

Наступного року держава не має наміру компенсувати витрати місцевої влади на пільговий проїзд громадян, а це 1,9 млрд. гривень. В Асоціації міст України вже попередили, що далеко не у всіх населених пунктах знайдуть кошти на компенсації для пільговиків, тому їх можуть просто скасувати або ж нарощувати борги перед комунальними транспортними підприємствами.

Схожа ситуація з вуличним освітленням. У проекті бюджету-2017 передбачено збільшення тарифу на нічне освітлення з нинішніх 0,6 від стандартної ціни до 1, що, за твердженням Асоціації міст, змусить місцеву владу масово виключати ліхтарі.

 1. Міноборони звільнять від тендерів

Вимога проводити держзакупівлі виключно на тендерній основі через систему «Прозоро» в разі прийняття нинішнього проекту бюджету буде обов’язковим не для всіх. У статті 18 законопроекту №5000 пропонується дозволити Міноборони продовжити до кінця березня 2017 року чинні договори на закупівлю продуктів харчування для армії без тендерів.

 1. Львів – столиця дорожнього ремонту

462607_originalУ проекті бюджету-2017 обіцяють небачені преференції львівським дорожникам. На ремонт доріг в регіоні пропонується пустити 26,75% акцизного збору на паливо і транспортні засоби, стільки ж ввізного мита на імпортні нафтопродукти і плати за проїзд з великогабаритного транспорту.

Ці роботи повинні проводиться в рамках державної інвестиційної програми по ремонту доріг загального користування. Примітно, що в цей проект включені також Волинська, Одеська, Чернівецька області та Київ. Але для них настільки щедрого фінансування не передбачено.

 1. Виплати – по можливості

Автори бюджетного законопроекту заздалегідь передбачили шлях для відступу. У прикінцевих положеннях (пункт 6) зазначено, що норми про бюджетні соціальні гарантії реалізуються, виходячи з існуючих фінансових ресурсів державного та місцевого бюджетів.

Це зроблено для того, аби у будь-який момент відмовитися від виконання бюджетних зобов’язань, якщо грошей на них не вистачить. Що, як бачимо по викладеному вище, цілком ймовірно.

Ось такі основні пункти законопроекту про бюджет України на 2017 рік. А, як відомо, від нього залежать і місцеві бюджети.

Цей запис був опублікований в Україна та теги , , , , . Закладка на посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *