Кому і за що обріжуть субсидії

1476770506_subsidviddilНайдорожче для українців обходиться тепло. Як відзначають експерти, приблизно 70% від всієї суми за «комуналку» доводиться опалення. Тож, і субсидія на нього надавалася по-особливому. У постанові уряду №848 говориться: «сума субсидії, яку не використали домогосподарства в результаті економії, зараховується на наступні розрахункові періоди».

Це означає, що якщо українці використовували в опалювальний сезон менше тепла, ніж передбачено соціальною нормою, зекономлені гроші повинні були піти в рахунок оплати послуги наступної зими. Однак, в травні цього року соціальну норму споживання газу на опалення скоротили з 7 до 5,5 кубометрів. А в кінці серпня Кабмін вирішив зекономлені українцями гроші не залишати на рахунках, а повернути державі.

Ближче до опалювального сезону серед українців почалися розмови про те, що декому доведеться повернути субсидію, а комусь її взагалі не нарахують. Віце-прем’єр України Павло Розенко ще 1 липня спростував ці чутки: «Люди, які отримали субсидії – а це 5,5 мільйона українських сімей (зараз вже більше, – ред.) – знають, що їм хвилюватися не варто. Держава в повному обсязі компенсує підвищення цін на житлово-комунальні послуги».

Дійсно, зростання тарифів на сім’ї з субсидіями не вплинули, проте платити більше або витрачати менше їм все-таки доведеться через перегляд соціальної норми споживання.

Родина з субсидією платить тільки частину суми за комуналку – так званий «обов’язковий платіж». Його розмір розраховують виходячи з сукупного доходу сім’ї. В органах соціального захисту розраховують скільки сім’ї потрібно заплатити за газ, світло, опалення, гарячу і холодну воду. При розрахунках враховують, що сім’я витрачає в межах соціальної норми споживання. Від отриманої суми віднімають обов’язковий платіж – різницю повинна покривати субсидія.

1454927176_tarifyНаприклад, соціальна норма споживання для сім’ї з трьох осіб в будинку площею 60 квадратних метрів минулої зими: 420 кубів газу на опалення, 54 кубометра газу на підігрів їжі і води, 150 кВт/год електроенергії, 12 кубометрів холодної води. У Києві на даний момент за це доведеться заплатити 3523,2 гривні. Припустимо, що сукупний дохід сім’ї – 8000 гривень. Суму обов’язково платежу порахують за формулою: 8000/3 (кількість осіб) / 1 399 (прожитковий мінімум) / 2 (базовий коефіцієнт) * 15%. В результаті отримаємо, що сім’я може віддавати за комуналку 14,2% свого доходу, тобто 1136 гривень.

Розмір субсидії можна розрахувати за формулою:

3523,2 гривні (стільки потрібно витратити на норму споживання всіх ресурсів) – одна тисяча сто тридцять шість гривень (стільки сім’я може заплатити) = 2222,8 гривні.

Якщо тарифи виростуть, а дохід сім’ї залишиться таким же, то платити більше не доведеться, роз’яснили в Кабінеті міністрів, а після вирішили скоротити норми споживання.

У травні норму споживання газу на опалення урізали з 7 до 5,5 кубів за квадратний метр, а газу на підігрів води та їжі – з 18 до 14 кубометрів на людину. Якщо ця ж сім’я взимку 2016/17 буде отримувати такий же дохід і витрачати стільки ж ресурсів за тими ж тарифами їй доведеться заплатити не 1136, а 1832,6 гривні.

ekon.jpeg_8876_33_1413887803Більш того, соціальну норму споживання газу збираються скоротити ще раз – в наступному році. Про це йдеться в меморандумі з МВФ. Таке рішення пояснюють тим, що реально українці витрачають газу значно менше, ніж передбачено соціальною нормою.

Та і це ще не все. Відтепер не використані в опалювальний сезон кошти не переходитимуть на наступний рік, а повертатимуться назад у державну скарбницю. Відповідну постанову № 534 ще 23 серпня ухвалив Кабінет міністрів України. Це стосується також електроенергії, якщо у будинку встановлено електричний котел. Добре, що не будуть нараховуватися борги тим, хто минулої зими спожив газу рівно стільки, скільки було передбачено тодішньою нормою.

Цікаво, але тільки у липні цього року міністр соцполітики Андрій Рева запевняв українців, що зекономлені кошти перейдуть на наступний опалювальний період: «Якщо люди не використали всю норму ресурсів на сім’ю, зекономлені кошти субсидії залишаються на рахунках сім’ї і можуть бути використані в наступні місяці, в тому числі і для погашення обов’язкової частини платежу». Однак, в результаті, кошти за зекономлені кубометри газу і Гкалл тепла повернуться державі. На рахунках українців залишать тільки кошти на оплату 100 кубометрів газу, тобто 680 гривень.

Тим, хто отримує субсидію варто знати за що можуть її позбавити:

– Якщо сім’я приховує свої доходи

– Якщо змінилися обставини (хтось із членів сім’ї помер)

– Якщо в квартирі прописався новий член родини

– За заявою співвласника мешканця

– Якщо спеціальна комісія вивчила умови життя сім’ї та прийшла до висновку, що реальний дохід субсідіантов вище заявленої

– Якщо протягом 12 місяців зробили покупку на 50 тисяч гривень

За даними Міністерства соціальної політики, щотижня за субсидіями звертаються близько 60 тисяч українців. Зростання запитів на субсидії зафіксовано після осіннього підвищення цін на електроенергію. Очікується також черговий ажіотаж у відділах нарахування субсидій після початку опалювального сезону та перших платіжок за тепло.

Цей запис був опублікований в Експерт ЖКХ, Новини та теги , , , , . Закладка на посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *