В Україні запустять єдину базу наукових робіт для боротьби з плагіатом

plagiatСоціологічні дослідження показують, що 90% студентів в тій чи іншій мірі використовують при написанні робіт плагіат. Це серйозно гальмує розвиток української науки, адже багато робіт просто копіюються з року в рік. Аби змінити ситуацію, Міністерство освіти в партнерстві з «Microsoft Україна» запустять єдину базу наукових робіт. За допомогою спеціального програмного забезпечення для виявлення плагіату в ній будуть перевіряти наукові роботи всі українські ВУЗи. Про це на брифінгу повідомили перший заступник міністра освіти Інна Совсун і гендиректор «Microsoft Україна» Надія Васильєва.

«В Україні є багато компаній, які можуть перевіряти наукові роботи на плагіат. Ключова проблема – їх нема з чим порівнювати. Тому потрібна єдина база текстів, з якими можна порівняти нові роботи», – заявила на брифінгу пані Совсун. Єдина база текстів наукових робіт повинна почати роботу в тестовому режимі до кінця вересня цього року. Спершу в неї потраплять дисертації. Ті, які захищалися після вступу нового закону «Про вищу освіту» в 2014 році, публікуються на сайтах університетів в обов’язковому порядку і будуть доступні для перегляду. Роботи, захищені до вступу в силу закону будуть зберігатися в закритій частині бази, але з їх текстами буде здійснюватися звірення нових робіт. Також на першому етапі в архів будуть зібрані магістерські та бакалаврські роботи.

Наступним етапом буде включення в єдину базу статей з наукових журналів, які також часто стають об’єктами плагіату. «У перспективі ми хочемо рухатися у напрямку, коли студентські роботи також будуть потрапляти в репозиторій», – каже заммінстра освіти Інні Совсун.

1068111665Репозиторій створюється спільно з Microsoft і її партнером Smart Business на базі Microsoft Office 365 і Azure. Розробка рішення обійдеться міністерству в 180 тис грн. Вартість впровадження і обслуговування складе 20 тис грн на місяць без ПДВ протягом трьох років. Таким чином, для Міністерства проект сумарно обійдеться у 900 тис грн. Для ВУЗів використання програми буде повністю безкоштовним.

За ці гроші Microsoft створить базу з можливістю підключення систем перевірки робіт на плагіат, організує постійний доступ до неї для ВУЗів (гарантований час безперебійної роботи системи 99,9%), навчить адміністраторів і користувачів системи. За допомогою платформи SharePoint Online користувачі також зможуть отримати доступ до архіву з будь-якого пристрою. Разом з тим гендиректор «Microsoft Україна» Надія Васильєва запевнила, що захист даних буде відповідати всім міжнародним стандартам. «Плагіат є проблемою академічної культури в цілому, але вона не народжується сама по собі. Нам необхідно думати над системними рішеннями», – стверджує Совсун.

Group of graduate students holding their diploma after graduationПаралельно з єдиною базою з 1 вересня Міносвіти спільно з посольством США запустять в 10 українських ВУЗах пілотний проект з навчання студентів написання наукових робіт. Він буде покликаний вирішити проблему того, що студенти просто не знають, як писати тексти і цитувати джерела правильно. Паралельно також буде вестися робота з викладачами.

Наукові роботи в Україні захищаються правами на інтелектуальну власність, а плагіат є незаконним. За словами пані Совсун, наразі також важливо розробити механізм покарання при виявленні плагіату. «Важливо створити систему, в якій ми мінімізуємо суб’єктивний фактор», – робить висновок заммінстра освіти. З боку розробників програмного забезпечення для перевірки на плагіат проблем бути не повинно. На українському ринку працюють як зарубіжні рішення, так і вітчизняні.

Цей запис був опублікований в Україна та теги , , , . Закладка на посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *