Вчимося заощаджувати на комунальних послугах вже зараз

5260484-segodnya-ukraincy-poluchat-novye-tarifyНКРЕіКП вже офіційно оприлюднила нові тарифи на газ для населення. З 1 липня вони зростають майже вдвічі. Разом з тим в Україні приблизно на 15% дорожчає холодна вода, не за горами і підвищення ціни на електроенергію. Тож, затягувати паски доведеться ще тугіше. Як це зробити міркували на другому всеукраїнському форумі Держенергоефективності.

На засіданні були присутні високопосадовці українського уряду, зокрема Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, віце-прем’єр-міністр з питань житлово-комунального господарства Генадій Зубко, представники енергетичних компаній України та міжнародні фахівці з енергоефективності. Відвідав форум і представник однієї з управляючих компаній Вишневого – директор «Управління комфорту» Володимир Воробей.

Головна мета форуму – шукати шляхи зменшення використання тепло- та електроенергії кінцевими споживачами. Найперші кроки на шляху до економії кожен з нас може зробити просто зараз: після використання зарядного пристрою, вимикайте його з розетки. Здавалося б, невже це впливає на використання електроенергії? Так, якщо місяць залишати «зарядку» у розетці, не вимикати мережеві фільтри, залишати в режимі «stand-by» комп’ютери, телевізори та іншу побутову техніку, на лічильнику з’явиться близько 50-60 додаткових кВт. «Це дуже розповсюджена проблема користувачів. Звичайно, у такому режимі енерговитрати менше, але все ж таки це не раціонально. Разом з тим, 1-2 перепади напруги, і доведеться нести техніку в ремонт», – наголошує директор «Управління комфорту». led-bulbs-vs-cfl-bulbs-vs-incandescent-bulbsЄдине виключення – бойлер. Для економії електроенергії його краще тримати завжди ввімкненим (окрім тривалих відряджень чи відпусток), так він підтримуватиме температуру, а не використовуватиме за годину-дві до 3-4 кВт.

Також слід замінити лампочки на LED. Вони ще економніші, ніж енергозберігаючі, та й працюють значно довше. «Якщо звичайна лампа накалювання споживає 100 Вт на годину, то при такій же силі світла LED-лампочки використовують від 8 до 12 Вт. Енергозберігаючі лампи споживають вдвічі більше енергії, ніж LED», – пояснює Володимир Валерійович. Разом з тим, вченими доведено, що найкращі для зору лампи накалювання та LED-лампочки, а от енергозберігаючі негативно впливають на очі. Тож, замінивши у квартирі кілька лампочок можна не тільки заощадити на комунальних платіжках, а й зберегти здоров’я.

Для зимової економії фахівці пропонують утеплювати фасади будинків. Більшість новобудов ще з початку будівництва закладають на це кошти, але багатоповерхівки старого зразка доводиться модернізувати за рахунок мешканців. Проте, як доводить досвід Європи, за декілька опалювальних періодів витрачені кошти компенсуються. «Звичайно, краще утеплювати будинок повністю, а не окремі квартири, як це звикли робити у нас. По-перше, енергоефективність буде значно вищою. По-друге, можна Утепление-домаскористатися державними програмами компенсації: від 40% до 70% але не більше 14 тис. грн. із розрахунку на одну квартиру. Тобто, від 30% до 60% сплачують мешканці, решту – компенсує держава», – розповідає Володимир Воробей. Скористатися програмою можуть всі бажаючі. Звичайно, необхідно мати терпіння та час для відвідування численних кабінетів чиновників. У Луцькі та Харкові вже є будинки, які скористалися перевагами державної програми. Є декілька шляхів отримати компенсацію. Перший: зробити утеплення за власний рахунок, потім з усіма квитанціями вирушати до можновладців та вимагати компенсацію. Другий: найняти компанію, яка зробить заміри, розрахунок, надасть рахунки майбутніх витрат, і з цими паперами звертатися у державний орган для оплати. У цьому випадку утеплення почнеться тільки після того, як держава оплатить від 40% до 70% його вартості. В обох варіантах є ризики: у першому – чекати на компенсацію треба буде
не один місяць, у другому – поки держава виділить кошти, ціни можуть зрости. Також є державні програми на встановлення загально будинкових теплових лічильників.

Якщо пересічні мешканці можуть почати заощаджувати вже зараз, на загальнодержавному рівні методи енергоефективності починають працювати дуже повільно. «На форумі нас img_5649bd865fd7cпознайомили з європейськими шляхами економії. За кордоном широко використовується сонячна енергія та відповідні лічильники. Наприклад, вдень, коли використання електроенергії мінімальне, а батареї продовжують її виробляти, надлишок відправляється у загальну систему. Відповідно, лічильник крутиться у зворотному напрямку. На жаль, Україні до цього ще розвиватися і розвиватися», – повідомив пан Володимир.

Володимир Валерійович також поділився з нами і приємною новиною – відтепер управляюча компанія «Управління комфорту» офіційно вступила до Асоціації Управителів Житла України, тож всі новини у сфері ЖКГ вони та жителі ЖК «Акварелі» дізнаватимуться з перших вуст. «На розгляд представників Асоціації направляють законопроекти, які стосуються обслуговування житлового фонду. Це дає змогу детально вивчити майбутній законодавчий акт і внести свої пропозиції. Можливо так станеться, що якусь із наших ідей підтримає більшість, і ми, як досвідчені практики в даній галузі, зможемо допомогти країні», – зауважує Володимир Воробей.

Стати учасником Асоціації – справа не з легких. Всі, хто подає заявку на вступ, проходять перевірку, компанію оцінюють за низкою критеріїв, зокрема, співвідношення вартості та якості обслуговування, досвід роботи компанії загалом та кожного працівника окремо, рівень кваліфікації тощо.

ekon.jpeg_8876_33_1413887803Також, завдяки членству в Асоціації, представники «Управління комфорту» вже знають, яким чином відбуватиметься конкурс управляючих компаній для обслуговування того чи іншого будинку. Як не дивно, але 50 балів із 100 можна отримати за встановлені ціни обслуговування (тарифи). Щоправда, пан Володимир наголошує, що можуть бути випадки штучного заниження цін обслуговування (тарифів) не зовсім чесними компаніями. Тому мешканці мають бути пильними, та розуміти, що таке економічно обґрунтовані ціни на управління та обслуговування (тарифи). «На конкурс можна подати тариф і 3, і 4 грн за кв. м. Але, що можна за ці кошти зробити? Добре, якщо вистачить грошей, аби розрахуватися з постачальниками послуг. В іншому випадку буде накопичуватися борг, що призведе до відключення від комунікацій. Ні про який ремонт фасадів та благоустрій прибудинкових територій з таким тарифом і мови немає», – пояснює Володимир Воробей. Решту балів можна заробити завдяки почесним грамотам, перемогам у конкурсах, кількості обслуговуючих квадратних метрів, досвіду компанії на ринку тощо. Аби не перейматися, чи компетентну управляючу компанію призначить держава, мешканцям будинку краще самостійно визначитися. Прикладом, жителі ЖК «Акварелі» вже провели громадські слухання і зробили свій вибір на користь діючої управляючої компанії.

В підсумку можна зробити висновок, що держава намагається виховувати відповідальних співвласників багатоквартирних будинків, а тому потрібно кожному дбати про енергоефективність власної оселі та активно залучатись до вибору досвідчених і професійних Управителів житла.

Анна ЛАПЕНКОВА

Цей запис був опублікований в Експерт ЖКХ та теги , , , , . Закладка на посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *