Таємниці української вишитої сорочки

vishivanka_poltavaКожен народ має свій традиційний одяг. Але, тільки український одяг, вишитий вручну, носить не лише патріотичний, але й сакральний характер.

Традиції української вишивки сягають декількох тисячоліть. У давніх орнаментах ніколи не було нічого зайвого, кожна рисочка мала своє конкретне значення. Глибокий зміст та особливі магічні властивості мали орнаменти, які вишивали в області грудей, на рукавах чи на подолі. В українській народній вишивці, окрім відомих хрестиків та гладі, використовують до сотні технік і кожна з них несе свою особливу інформацію.

Про те, що вишивка була відома з незапам’ятних часів, свідчать кам’яні «скіфські баби», у яких добре видно схематичні зображення вишивки на вставках, подолі, манжетах рукавів. Жіночий одяг скіфських часів був схожий на довгі українські сорочки, зібрані на шиї і рукавах. Український одяг мав відмінності в різних регіонах, що досягалися, зокрема, за допомогою вишивки та гаптування. Окрім сорочок, що мали вишивку довкола шиї, на рукавах, на подолі, вишивкою прикрашали фартух (хвартух) — невід’ємну деталь жіночого одягу, який оберігав майбутню матір від злих сил тощо.

ВИШИВАНКИ-2Існує давня українська традиція протистояти злу красою. Саме це спонукало довгими зимовими вечорами вишивати, гаптувати одяг собі й рідним, коханим, укладаючи у вишиті узори найщиріші мрії та почуття. Майбутня наречена починала змалечку дбати про скриню: одяг собі, чоловікові та дітям, — вишивати рушники.

Якщо для українців з давніх часів вишита сорочка була традиційним одягом, то в сучасних умовах вишиванка набула особливого значення в багатьох сферах людського життя, стала своєрідним засобом самовираження. Після отримання Україною незалежності багато з тих, хто позиціонував себе як саме українець, почав вдягати вишиванку на різні святкові заходи і навіть ходити в ній в звичайні дні.

 Що ж таке – вишиванка ?

 Українська вишиванка – це національний одяг, плід складної і клопіткої роботи, яка наповнена величезною палітрою кольорів і сакральними орнаментами.

Геометричні орнаменти зберігають у собі багато таємних символів, тісно ВИШИВАНКИ-1переплітаючись з слов’янської міфологією. Геометричний орнамент це один з найпоширеніших видів вишивання. Для нього характерні ромби, кружальця, хрести, лінії, зигзаги. Крім того серед геометричного орнаменту дуже популярні символ «каракулі» і знак «безконечник», які прийшли до нас з часів трипільської культури.

Значення таємних символів геометричних орнаментів потрібно почати з Води і Сонця. Оскільки саме ці дві стихії частіше інших зустрічаються на українській вишиванки. Візерунок сонце зображували восьмикутним квіткою або розеткою. А ось візерунок води – схожий на скрученого вужа. Орнаменти Вода і Сонце символізують дві стихії. Їх наносили на дитячу сорочку як оберіг материнської та батьківської енергії.

Візерунки виконані хрестиком і з зображенням «міні свастики» –  це рухи за сонцем, яке символізує добро, і служать захистом від злих сил.

Вишиванка прикрашена ромбом з крапкою посередині – це символ родючості і чоловічої сили. Такі візерунки вишивалі блакитними нитками, які позначали повітря і небесну стихію.

Рослинні орнаменти на вишиванці мали продемонструвати красу природи. Ці візерунки уособлюють реально існуючі в природі форми. Найпоширенішими рослинними орнаментами у традиційній українській вишиванці вважаються такі мотиви: «калина», «дубове листя», «виноград», «барвінок», «хміль» і багато інших.

ОРНАМЕНТИ В РІЗНИХ РЕГІОНАХЗначення таємних символів рослинного орнаменту потрібно почати з візерунка калини. У стародавні часи це дерево пов’язували з народженням Всесвіту і вогненної трійці: Місяця, Сонця і Зірок.

Назва калини походить від стародавньої назви сонця «коло». Візерунок калини на вишиванці символізував безсмертя роду, а також Відродження.

Візерунок «дуб» вишивали тільки на чоловічих сорочках. Дуб дерево Перуна, який був покровителем чоловічої енергії, розвитку та життя. Сорочка з цим орнаментом була магічним оберегом, живила чоловіка силою українського роду.

чол в вишЗначення таємних символів рослинного орнаменту продовжить виноград. Такі візерунки символізували радість і красу сімейного життя. На думку етнографів, виноградник це якась життєва нива, де чоловік як голова родини виступає в ролі сіяча, а от дружина зобов’язана ростити і доглядати за лозою та родиною. Вишиванки з виноградом притаманні Полтаві та Києву. А ось на Чернігівщині візерунки з виноградом наносили на рушники та скатертини.

Одним з головних візерунків є червоний мак. Вважалося, що вишиванка з маками повинна захистити його господаря від будь-якого зла. У сім’ях де чоловіки гинули на війні дівчата на свої сорочки наносили цей узор, зобов’язуючись зберегти і продовжити козацький рід.

А ось візерунки хмелю означають любов, молодість і буйство. Сорочки з хмелем носили хлопці, які готувалися до шлюбу.

Найчастіше на вишиванку наносили зозулю, рибу, зайця, сову, метелика або півня. Зоомофорні орнаменти можна побачити в сукупності з різноманітними химерними сплетіннями.

Велике значення при виборі орнаменту слід приділити вишивальним швам і кольорам вишиванки, адже в кольорі вишиванки мається дуже багато таємних символів.

У чорні вишиванки як правило наряджали мерців. Чорні візерунки несуть вишиванки(3)погану енергетику і символізують горе від втрати близької людини.

А ось вишаванки з орнаментом білим по білому вибрали молоді скромні дівчата. Така вишиванка підкреслювала природну красу дівчини і служила захистом від злих сил.

Червоний колір означає в вишиванках це добрий і сонячний знак удачі і захисту.

Зелений колір на вишиванці це символ народження і росту, яким наносили візерунки трави і листя.

Жовтий колір – достаток, багатство. Жовтий колір символізує сонце, як енергію всього живого на землі.

Отже, українська вишивка здавна відігравала роль оберега від темних сил. Уважалось, що вишивка на грудях захищає душу людини від руйнування, занепаду, а також умирання. Вишивка на плечах, особли­во в чоловічому одязі, додавала сили і захищала від ворогів. Козаки кодували у вишивці військові таємниці: кількість і склад війська.

 Наталка КУЦАК

Цей запис був опублікований в Свято наближається та теги , , , . Закладка на посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *