Трагедія кримсько-татарського народу

deportacy418 травня 1944 року підрозділи НКВД розпочали депортацію кримських татар з півострова до Середньої Азії. 72 роки тому майже 240 тисяч людей позбулися рідної домівки. Лише за три доби було вивезено близько 180 тисяч людей, майже половина з яких загинула ще в дорозі.

Повернутися на історичну Батьківщину вони змогли, лише коли радянська імперія билася у конвульсіях. Хто міг увити, що через чверть століття спокійного життя в українському Криму, на порозі знову опиняться солдати імперії.

Травень, 2016 рік. Півострів Крим, окупований Російською Федерацією. У місцях компактного проживання кримських татар проходять обшуки і затримання. Татарам закидають терористичну діяльність. Одіозний «прокурор» Криму Поклонська, не image189147479червоніючи, звинувачує керівників Меджлісу в тому, що вони – лише маріонетки в руках деяких західних ляльководів, а кримсько-татарський народ, мовляв, використовують як розмінну монету.

Цинізму ситуації додає те, що репресії посилилися напередодні трагічної річниці. Кримсько-татарському народу у цей день заборонили вшановувати загиблих родичів та згадувати про горе цілої нації.

61562З розповідей бабусь та дідусів, які змогли вижити і повернутися на рідну землю, сучасні кримські татари розповідають, що 18 травня 1944 року під ранок до кожної оселі вдиралися радянські військові та без пояснень повідомляли, що родину депортують. На збори давалося близько 15 хвилин. Людей, як худобу, завантажували у наглухо закриті товарні вагони по 50-60 чоловік. За майже три тижні дороги, депортованих час від часу годували сушеною рибою, а на великих станціях давали відро води на вагон. По дорозі померло дуже багато людей. При чому, їх залишали на станціях, і навіть не давали час, щоб поховати.

x_db23f0daПо закінченню Другої світової війни, кримських татар, які перебувають в рядах Червоної армії, додому в Крим не пустили. Їм навіть не говорили – де їх рідні. У 1948 році в Москві депортованих кримських татар зробили довічними переселенцями. Без дозволу НКВД їм було заборонено виходити за межі свого спецпоселення. Повне безправ’я тривало майже 20 років. Та й після, у 67-м, коли сталінські звинувачення з кримських татар були зняті, їх усіма силами намагалися залишити в місцях поселення. Нащадки виживших під час депортації кримських татар змогли повернутися на Батьківщину лише коли радянська імперія пала.

Кримська татарка Джамала цьогоріч представила Україну на конкурсі «Євробачення» з композицією «1944». Співачка написала її за мотивами оповідань бабусі, яка переживала депортацію. Пісня викликала справжній фурор, сльози та співчуття європейців. Разом з Джамалою вся Європа відчула біль та страждання народу.

im578x383-genotsid-crimea_apostrophe.uaСьогодні на території Україна та по всьому світу заплановані пам’ятні заходи. Близько 12:00 студенти КНУ ім. Т.Шевченка провели флешмоб, на якому близько 100 чоловік за допомогою повітряних кульок та листівок відтворило прапор кримських татар. О 12:00 по всій Україні вшанують цей трагічний день в історії кримськотатарського народу хвилиною мовчання. При цьому, в зазначений час всі українські телевізійні канали і радіостанції передали спеціальний сигнал в пам’ять жертв геноциду.

Цей запис був опублікований в Життя міста та теги , , , , . Закладка на посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *