Звичаї Провідної неділі

поминальні дні-2Першу неділю після Великодня в народі величають Провідною, а у церковному православному календарі – Радониця (радість), оскільки вона завершує Світлий тиждень. Люди вірять, що цього дня Бог відпускає з неба померлих провідати рідних.

Поминальних днів в році багато, але тільки Радониця несе в своїй суті радісну подію, означає святкування Великодня з усіма атрибутами (крашанками і пасками), які приносять на кладовище, – таким чином відбувається єднання церкви небесної і земної, адже у Бога немає мертвих, для нього всі живі.

Священослужителі стверджують: ходити на кладовище та поминати померлих родичів потрібно правильно. На жаль, чимало людей неправильно розуміють традицію поминального дня, і для них відвідування могил родичів та близьких перетворюється на пиятику на кладовищі. Служителі ж Бога кажуть, що на цвинтар не слід приносити спиртне – поминати треба добром, а від горілки тільки зло. Непотрібно перетворювати поминання померлих на привід до пияцтва або на якусь маївку – поминальну трапезу краще зробити не на могилі, а вдома після відвідин могил померлих.

В ідеалі, на кладовище необхідно йти після відвідин церкви. Підходячи до могил, необхідно перехреститися і поминальні дніпомолитися за упокійну душу. Якщо є можливість, – запросити священика відслужити за упокій душі покійного. На цвинтарі хтось заплаче, а хтось, навпаки, радітиме, що рідна людина, котра важко хворіла, відійшла до Бога, і смерть для неї стала полегшенням тілесних страждань. Церква тут суворо не регламентує прояв людських почуттів, звісно, якщо вони не носять гріховний характер.

Також можна роздати милостиню, саме роздати, а не їсти її на кладовищі. Якщо поруч нікого немає, можна залишити на могилі яєчко, паску. Адже ми знаємо, що на кладовища у ці дні приходять нужденні. І це також дуже давній звичай, і церква завжди вчила, що милостиня в пам’ять про померлих так само необхідна, як і молитва за них.

Також у поминальний день на могилі можна прибрати, якщо ви не встигли це зробити заздалегідь. Іще один нюанс: які квіти краще нести на кладовище? Ми часто не замислюємося, що квіти на могилі батьків, родичів у Провідну неділю — це не тільки «прикраса, як у всіх». Це і пам’ять, і сум, і наша любов та пошана, і надія на воскресіння та зустріч з ними у майбутньому…

Традиція прикрашати квітами могили померлих дуже давня — ще з язичницьких часів. У Давньоримській імперії на надгробки пращурів несли троянди. В епоху раннього християнства римляни прикрашали могили живими квітами та вінками. Але обов’язковим елементом композиції був хрест із квітів.

У багатьох країнах кладовища дуже красиві, засаджені квітучими деревами та кущами, мають неабияку світлу енергетику. Багатьом людям вони нагадують «райський сад, куди потрапляє душа після смерті». І все завдяки прекрасним живим квітам та вічнозеленим рослинам. Наприкінці XIX століття звичай нести на кладовище квіти прийшов з Європи.

Квіти мають не тільки естетичне значення, заспокоюють і допомагають подолати відчай, відволіктися від думок про смерть. У язичницькій та християнській традиції квіти — це символ нового життя, відродження у потойбічному світі.

поминальні дні-3Пурпурові квіти у християн означають покаяння і часто використовуються під час Різдвяного в Великого Посту. А яскраво-червоні, багряні троянди у жалобному вінку означають кров, яку пролив Христос на Голгофі, а також важку долю. Білі квіти – символ чистоти і яскравого світла, великого свята, Різдва і Пасхи. Зелений фон з гілочок хвойних дерев, туй, кипарисів – це життя, природа, пам`ять та вірність.

А ще зрізані квіти нагадують про те, що все живе не вічне. Живі квіти у храмі чи на могилі символізують також живу віру та живі почуття до спочилих. А от пластикові не бажані не лише з екологічних міркувань – вони символізують смерть.

Які квіти краще підібрати? Флористи не радять класти на могилу свого батька чи мами квітки, які символізують кохання, пристрасть, романтичну ніжність. Квіти краще обирати холодних, стриманих, строгих відтінків — білі, сині, фіолетові, темно-червоні, бордові. Наприклад, троянди, гвоздики, лілії, кали. Прийнято нести на могили хризантеми та весняні нарциси й гіацинти, які пов’язані з сумними легендами. Можна покласти на надгробок й квітки, які за життя любила мама чи сестра…

Букет та вінок не має бути яскравим, «ядучим», наприклад, з рожевих троянд і оранжевих гвоздик. Це дуже немодно і неестетично, якщо не сказати жахливо…

Яку кількість квіток класти на надгробок? У нас прийнято зазвичай дві або будь-яке парне число до 12. Ця традиція поширена у всіх країнах колишнього СРСР. До речі, ще античні філософи-піфагорійці вважали парні числа символами невдачі, смерті, зла, темряви. А от у Грузії дві квітки означають кохання і щастя. А в США і Канаді парній чи непарній кількості взагалі не надають значення. Якщо ж букет складається з більшої кількості квіток, ніж 12, то парна чи непарна кількість — абсолютно не важливо.

Наталка КУЦАК

Цей запис був опублікований в Життя міста та теги , , . Закладка на посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *