Чергове “покращення” чи газовий зашморг?

ГАЗ-1Новина про те, що Кабміном з 1 травня введено єдину ціну на споживаний населенням газ, обговорюється вже не перший день. При чому, думки різняться: від украй обурливих до «схаменіться, це ж не 7,2 грн./куб». Давайте спробуємо розібратися, розклавши за можливістю все «по поличках», на скільки це і справді «клас». І чи не змушені ми будемо в прямому сенсі класти зуби на полицю. Голу.

Розумні люди вже встигли підрахувати, на скільки «легше» стане від ринкового «покращання». Спочатку — приватний сектор, де газ використовується для приготування їжі та опалення.

Скажімо, для опалення газом будинку з жовтня по березень сім’я витрачає 2063 м3, або в середньому по 344 грн./м3 на місяць. За колишніх умов у межах «ліміту»: 6 міс. х 200 м3 х 3,6 грн./м3 = 4320 грн., а за понадлімітне споживання (2063 – 1200 = 863): 863 м3 х 7,188 грн. = 6203,2 грн. Всього за «опалювальний» зимовий сезон:4320 + 6203,2 = 10523,2 грн. За новим єдиним тарифом буде: 2063 м3 х 6,879 грн./м3 = 14191 грн. Різниця складає: 14191 – 10523,2 = 3667,8 грн.

А ось і «соціальний» варіант зі скромним будиночком пенсіонерки, якій вдавалося «вписуватися» в «ліміт» в 200 щомісячних кубів. За півроку «зимового» сезону вона платила: 6 міс. х 200 м3 х 3,6 грн./м3 = 4320 грн. За новим тарифом це буде: 6 міс. х 200 м3 х 6,879 грн./м3 = 8255 грн. Тобто, більше на 3935 грн. Переплата за ГАЗ-2наступний зимовий сезон (жовтень — березень) становитиме від 3935 грн. до 3600 гривень.

Якщо раніше для мешканців багатоповерхівок тариф становив 7,188 грн./м3 протягом року, то тепер вартість 1 куба газу зменшена на 30,9 коп. За рік «заощадження» — від 92,5 до 185 грн. щомісячно. Враховуючи, що з березня 2016 року норматив споживання газу на плиті без лічильника (за централізованого постачання гарячої води) становить 4,4 куба на людину на місяць, загальна плата сягне 30,31 грн., що на 1,31 грн. менше, ніж до цього. Але! В реальності така ціна на 91,08% вище, ніж узимку.

Та й, за даними НАК «Нафтогаз України», ця категорія споживачів найменше охоплена приладами обліку: з 4,5 млн. домогосподарств їх мають лише 26,7%.

Чому це так важливо?

Бо ціна на природний газ для побутових споживачів, бюджетних організацій і теплокомуненерго тепер єдина, і встановлено її на рівні 100%-го паритету до вартості імпортного газу (!). При цьому останні позбавляються цільових дотацій із державного та місцевого бюджетів. Не маючи на рахунках достатньої кількості коштів (дотаційних і від споживачів), теплокомуненерго просто відключать на все літо гарячу воду, відправивши працівників у неоплачувані відпустки. І ті ж облгази виставлять споживачам подвійні рахунки на кожного прописаного члена сім’ї за підігрів води на тій же плиті.

А це вже аж ніяк не буде «по 6,9 грн./куб», а вдвічі більше…

ГАЗ-5Й при цьому чхати облгази хотіли і на прем’єр-міністра, і на кабмін разом узятий та їхнє «адекватне реагування на односторонні донарахування домогосподарствам коштів за спожитий газ із травня 2015 року до дати прийняття постанови КМУ №203» — вони їх спокійно виставляли, виставляють і будуть це робити надалі. Ви підписали з газконторою заяву-приєдання? Отже, згодні з умовами постачання й обслуговування. Тобто, «гуд бай»… А популістські заяви на кшталт «якщо в них є претензії — нехай пред’являють їх Кабінету міністрів, будемо розбиратися» — для, вибачайте, «лопухів», які вірять кожному слову політиків…

При чому, наявність водонагрівачів, що дають змогу не використовувати додатково газ, не враховується — у газконтор немає відповідних нормативних документів для їхнього обліку. Отже ці витрати йтимуть паралельно, й споживач заплатить кругленькі суми за газ і світло.

Якщо дивитися саме з точки таких підприємств, як наше КП «Вишнівськтеплонерго», для них це практично колапс. Чому? Маючи чималу заборгованість безпосередньо від споживачів (уже в січні, за даними Держстату, рівень платежів населення склав 56%, тоді як в аналогічний період минулого року він дорівнював 95%), розрахунків за субсидії із держбюджету (за статистикою це лише 10% і поки що ситуація не досить суттєво змінилася), залишені без дотацій, вони мають вибір невеликий: «вибивати» борги з населення, або ж припинити подавати гарячу воду, або виставляти «космічні» рахунки.

Мовчу вже про те, що в них може банально не вистачити коштів на закупівлю лімітів, а значить їм просто не буде чого надати споживачам… По-своєму, формується фінансовий колапс навіть не на рівні розрахунків споживач-e4397d425b_150793постачальник, а між постачальником і держбюджетом.

Іще один важливий нюанс: нові тарифи на тепло, що відпускається теплокомуненерго, з урахуванням нових цін на газ, ще не затверджені НКРЕКУ. Тож, фактично навіть прогнозоване підвищення плати за тепло у 2,3 рази в опалювальний сезон (особливо коли долар «підстрибне» вгору) може здатися дитячою казочкою…

Про що мовчить Кабмін…

Про те, що всупереч оптимістично-популістським заявам обладнати приладом обліку газу кожну квартиру не вдасться — облгази із самого початку не закладали витрат на установлення лічильників у таких квартирах і подавали до НКРЕКП розрахунки на перегляд тарифу без урахування установлення лічильників.

І що при такому зростанні цін на «комуналку» і вартості лічильників (газового без установки — від 2 до 4,5 тис грн, індивідуального на центральне опалення — 4–5 тис грн на кожен «стояк» і двозонного електроенергії за 1,5 тис. грн.) ви аж ніяк не зможете його встановити навіть у кредит — на це, за статистикою, спроможні лише 10-15% споживачів.

16354-1_uk_normalЯк і про те, що це підвищення — ще не межа. Ще у 2014 році саме український уряд запропонував МВФ програму підвищення цін на газ для населення заради стабілізації бюджету «Нафтогазу». А в новому Меморандумі з МВФ прописано, що верхня планка ціни на газ буде зорієнтована на реальний курс гривні. Тобто, тепер будь-яке зростання тарифів уряд може виправдовувати її девальвацією. Адже тариф розраховувався за курсом долара 26,7 грн. — якщо долар знов «підскочить» (а на думку експертів це неминуче), кабміну знов доведеться шукати, на чому економити. Отже, принцип надання субсидій стане ще жорсткішим. Адже дефіцит держбюджету на сьогодні, за даними мінфіну, складає 11 млрд. грн.

Підвищення ціни на газ не торкнеться людей і інтересів?

Так і хочеться сказати: «дурень думкою багатіє». Наскільки це не торкнеться нас із вами, очевидно: 6900 грн. буде коштувати газ для підприємств теплокомуненерго, разом із ПДВ у 2,3 рази більше. Отже, й тепло, яке подається в будинки, у стільки ж «підскочть» у ціні. Тобто той, хто отримував платіжку в 1000 грн, отримуватиме платіжку в 2300, хто в 500, буде отримувати в 1100. Мовчу вже про те, що тариф для 156005c5baf40ff51a327f1c34f2975b1447192228котелень на тих же дровах прирівняний до газових. Ціни встановлені регуляторно, а не на основі економічних розрахунків — у цьому переконана більшість фахівців.

До того ж, попереднє підвищення тарифів підштовхнуло загальну інфляцію цін на 15-16%. Цього разу «стрибок» стане відчутнішим. При «зростанні» соціальних стандартів (мінімальної зарплати на 72 грн., пенсії — на 56 грн. і прожиткового мінімуму на 69 грн.) — такої «надбавки» за нинішніми цінами вистачить, щоб приготувати три додаткові каструлі пісного борщу. Таке зростання є несерйозним, якщо порівняти, наскільки зросли тарифи на газ. Це просто імітація соціального захисту. Як і штучне заниження порогу для претендентів на отримання субсидій при вкороченій на 21,4% нормі використання газу з індивідуальним опаленням (5,5 куб. м на опалення 1 кв. м площі замість 7 куб. м, що застосовувалися минулого сезону).

«Субсидії? Не смішіть мене…»

Саме цю фразу я нещодавно почула від однієї знайомої, яка отримала від управління соцзахисту відкошування. Загальний дохід її сім’ї, не дивлячись на те, що син не працює, не дає їй права на отримання субсидії. І не тому, що заробляє багато — в розрахунки по формулі додали мінімальний прожитковий мінімум на непрацюючого сина. Як його дохід. Дохід, якого, по суті, нема.

Тому «гайки» закрутять тугіше. Розкриття банківської таємниці без відома клієнта, монетизація з поверненням коштів назад до держбюджету, перегляд пільг і створення «краще таргетованої і набагато ГАЗ-3ефективнішої системи субсидій» — це тільки початок. Уряд нічого не зробив для того, щоб обминути критичне підвищення тарифів. Це абсолютно нелогічний крок — держава запланувала субсидій для понад 50% населення (7 млн. родин) — такого немає більше ніде у світі. При чому, соромливо мовчить про те, що додаткові 5,3 млрд. грн. лише заплановані (читай — «виділені»), бо за це ще не проголосувала Верховна Рада…

Запланована загальна сума у 40 млрд. грн. на субсидії проти 6,7 млрд грн. на підвищення соцстандартів наводить на роздуми. Не зовсім приємні. Бо перше, що хочеться запитати у можновладців — а чому не навпаки? Щоб люди, маючи в результаті європейську зарплату, змогли оплати «європейські» тарифи…

І повернути практично ті ж кошти в державний бюджет…

Наталка КУЦАК

P. S. Європейський правозахисник, куратор європейської правозахисної організації «Рух солідарності» Олександр Мітц (Нідерланди) назвав підвищення цін на газ в Україні «недалекоглядним кроком». Чому? Саме через те, що більшість українців сьогодні перебуває на межі бідності і навіть при наявності відповідних субсидій не в змозі віддавати за спожите« блакитне паливо» більшу частину своїх доходів.

Цей запис був опублікований в Життя міста та теги , , , , , , , . Закладка на посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *