Опалювальний сезон закінчено – готуймося до нового вже зараз

дах-котЗасноване ще у 2000-му році, ТОВ «Ресурсозбереження» займається різними видами господарської діяльності. Це і високотехнологічні роботи в будівництві та житлово-комунальному господарстві, проектування і монтаж вузлів обліку тепла, газу, води і навіть стоків. Ще на початку своєї діяльності підприємство одним із перших розпочало проектування і монтаж дахових котелень невеликої та середньої потужності не лише у Вишневому (масив «Південний») та на Київщині, а й в Україні. Нині в його підпорядуванні знаходиться 21 дахова котельня і 2430 абонентів.

Як підприємству вдається виживати у нинішніх непростих економічних умовах і які проблеми вдається вирішувати — про це наша розмова з директором ТОВ «Ресурсозбереження» Федором Кацапом.

На 2004-й рік підприємств, аналогічних ТОВ «Ресурсозбереження», по Україні налічувалося близько 1000. Нині ж їх лишилося кілька десятків — вижити в режимах такого тарифоутворення у теплоенергетиці на сьогодні досить таки непросто.

За словами Федора Івановича, якщо до 2009 року всі підприємства житлово-комунальної енергетики мали рівні законодавчі умови, то нині їх розділили на потужні (з обсягом виробництва теплової енергії понад 18 тис. Гкал), що є ліцензіатами НКРЕ, і менші (з загальною виробничою потужністю до 18 тис. Гкал на рік), що є ліцензіатами КОДА. Тобто, якщо таким крупним підприємствам, як КП «Вишнівськтеплоенерго», тариф встановлює НКРЕ, то тут — органи місцевого самоврядування. І підходи до формування тарифів у кожного — різні, хоча постанова Кабміну, що регулює ці розрахунки, спільна для всіх.

Але навіть зі збитковими тарифами підприємствам комунальної форми власності працювати набагато легше — вони мають дотаційну підтримку з місцевого бюджету на поповнення статутного фонду. Та й різницю в тарифах, хай і наприкінці року, їм відшкодовує держава, виділяючи субвенційні кошти на погашення заборгованості перед НАК «Нафтогаз».

А от такі підприємства, як ТОВ «Ресурсозбереження», не можуть отримувати бюджетні дотації, бо дах-кот-2мають приватну форму власності. Тому в умовах затвердження збиткових (нижче економічно обгрунтованих) тарифів їм виживати доволі непросто. Адже половину надходжень від інших видів діяльності (може, трохи менше чи й більше — залежно від ситуації) підприємство змушене спрямовувати не на власне свій розвиток, а на обслуговування дахових котелень. Виживати вдається лише тим, хто займається іншою господарською діяльністю — саме за ці кошти вдається збалансувати власні надходження й видатки, сплачувати вчасно й у повному обсязі податки, заробітну плату працівникам, утримувати котельні та надавати споживачам відповідні послуги належним чином. А ще — вчасно оплачувати закупівлю газу та електроенергії, проводити ремонтні роботи.

І коли взимку у будівельних чи монтажних роботах настає «мертвий сезон», підприємство виживає лише за рахунок надходжень за спожиті комунальні послуги (опалення й гаряче водопостачання). У міжсезоння такий вид діяльності стає збитковим. Чому? Система тарифоутворення, яка діє на сьогодні, була сформована ще за радянських часів, коли в основу розрахунку було закладено норму споживання гарячої води на одну людину у розмірі 3,15 куба і 12-16 кубів — на родину в цілому. На практиці ж максимальний показник споживання для такої сімї — 3-4 куба. Тому зміна підходів до їх розрахунку змогла б вивести підприємство як мінімум в «нуль».

«Теплоенергетика — єдина, мабуть, галузь у державі, — розповідає Федір Іванович, — де при розрахунку тарифів рекомендується такий порядок нарахувань, при якому ціни як мінімум неприбуткові. Якщо ми й закладаємо рентабельність у 5-6%, то в реальності картина інша — вже буквально з наступного місяця дорожчає електроенергія, газ, піднімається мінімальна заробітна плата. Додайте ще систематичні неплатежі, і отримаєте балансування в зоні збитковості на 80-90%.

На сьогодні тариф на гарячу воду у розмірі 32,55 грн/куб, затверджений Вишневою міською радою, збитковий. Через це з квітня по жовтень минулого року підприємство отримало майже 600 тис. грн. збитків».

У ТОВ «Ресурсозбереження» на сьогодні діє базовий тариф за опалення у 15,55 грн/м кв, який і береться за основу для розрахунків. Щомісяця, залежно від температури повітря, тарифи перераховуються. В холодні місяці вони вищі, у теплі — нижчі. Так, у листопаді минулого року споживачам було нараховано 15,55 грн/м куб, у грудні — 13,31 грн/м куб, у січні — 19,64 грн/м куб, у лютому — 12,38 грн/м куб, у березні — 11,72 грн/м куб.

Це не так і багато, якщо порівняти з іншими теплогенеруючими підприємствами Київщини:

Назва підприємства

Тариф на теплову енергію, грн/Гкал

Тариф на опалення, грн/м кв площі

Тариф на гаряче водопостачання, грн

Боярка ГВУЖКГ

659,17

19,5 (сезонний)

0

КП «Вишнівськтеплокомуненерго»

687,97

16,96 (сезонний)

39,87 (без рукосуш)

42,96 (з рукосуш)

КП «Києво-Святошинська тепломережа» КОР

655

21,12 (сезонний)

0

КП БМР «Білоцерківтепломережа»

659,65

16,87 (сезонний)

40,46

КПТМ «Бориспільтепломережа»

706,59

17,93 (сезонний)

48,3

ПКПП «Теплокомунсервіс», м.Буча

627,36

14,85 (сезонний)

39,38

КПП «Теплоенергопостач», м.Ірпінь

731,05

19,68 (сезонний)

Гвп не подається

Славутич УЖКГ

675,05

16,86 (сезонний)

46,41

Тариф включає в себе, зокрема, такі складові: вартість палива (68,6%), вартість електроенергії (4,2%), витрати на оплату праці (18,7%), поточний ремонт, амортизація, повірка будинкових лічильників тепла (2,4%), виробнича собівартість (95%). При цьому собівартість 1 Гкал становить 505,99 грн. Та все ж, не дивлячись на це, він є збитковим.

«В опалювальний період вода у нас значно дешевша, — продовжує Федір Кацап, — бо левова частка затрат припадає саме на опалення. Це дає змогу вийти на kruwnaya2рентабельність від 5 до 7%. А от у міжсезоння, коли ми забезпечуємо тільки гаряче водопостачання, практично маємо 10-15% збитку за рік. Єдине на що ми можемо вплинути в цій ситуації — рентабельність підприємства.

Щоб при нинішній ціні на газ ми змогли розпочати черговий опалювальний сезон без проблем і вчасно, на рахунку підприємства має бути не менше 1 млн. 200 тис. грн. — ці кошти потрібні для внесення передоплати за газ (без цього ми не отримаємо ліміти). Я вже мовчу про заборгованість, яку нам потрібно терміново погасити. Якщо ж газ іще здорожчає, ситуація буде ще гіршою.

Кожен день прострочки платежів для нашого підприємства виливається потім у доволі відчутні штрафи — до 200-300 тисяч гривень. І суди, на жаль, завжди приймають рішення не на користь теплогенеруючих підприємств, а на користь НАК «Нафтогаз України», оскільки це державна структура. А затримка з платежами абонентів тягне затримку з платежами самого підприємства. І кошти, які можна було б витратити на підготовку до наступного опалювального сезону, йдуть на сплату штрафів.

Тому, користуючись нагодою, маю прохання до боржників: попереду — літо. У вас зявляється можливість збалансувати свій сімейний бюджет і сплатити наявну заборгованість, аби забезпечити цим самим для себе тепло в оселі взимку.

Також не забувайте і про реальну можливість оформлення субсидій. Процедура їх отримання на сьогодні значно спрощена — за нашими розрахунками, вони «стартують», якщо сукупний дохід сімї з трьох чоловік менший ніж 5000 грн. на одну особу. Якщо дохід на одну особі dscf0587_0складає від 1000 до 3000, субсидії перекривають 50% вартості послуг, а для пенсіонерів — майже 100%. При чому, пільговики також мають повне право отримати субсидію. Так само наявність автомобіля чи іншої нерухомості не виключає надання субсидії. Єдине обмеження — придбання чогось у межах 50 тисяч гривень за попереднвй календарний рік. Ми готові допомогти вам у їх оформленні і юридично, і практично.

А поки що плануємо зібрати загальні збори колективу, аби вирішити питання оптимізації витрат підприємства. Серед пропозицій — зменшення розміру заробітної плати, перехід на неповний робочий тиждень або ж відпустки за власний рахунок терміном на місяць-два. Адже зараз обслуговувати фонд заробітної плати в таких межах, як це було в опалювальний період, ми вже не зможемо.

Ми також шукаємо і шляхи утримання тарифів хоча б на нинішньому рівні для побутових споживачів при збільшенні інших статей витрат, розробляємо проект використання енергії сонячних батарей тощо. Та заходи з енергоефективності потребують значних капіталовкладень.

Незважаючи на певні фінансові труднощі, заплановані на літо ремонтні роботи ми проводитимемо. Як і забезпечуватимемо мешканців якісними послугами гарячого водопостачання в межах затверджених тарифів. Хоча, зважаючи на існуючі між нашою державою та МВФ домовленості, анонсоване здорожчання газу (ціна його частки в тарифі складає 70%) та електроенергії, мінімальної заробітної плати, є вагомі підстави для перегляду їх величини.

Наталка КУЦАК

Цей запис був опублікований в Думка експерта, Експерт ЖКХ та теги , , , , , . Закладка на посилання.

2 Відповідь на Опалювальний сезон закінчено – готуймося до нового вже зараз

  1. Андрей says:

    Коли буде гаряча вода. На вул святоюрівський та по всім вуличям.ми платим постояно .а в кого есть заборгованисть пломбіруйте счетчики ,хвате іздіваться над людми.если протягом тижня небуде гарячой води ми будем собирать сбори и звонить

  2. Андрей says:

    Коли буде гаряча вода,в м.Вишневому??? Напевно треба робити збори и зателефонувати на телебачення хай бачить вся краіна .

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *