Реформа ЖКГ: думка експерта

top-photojpg26012015132311_w300Реформи в системі житлово-комунального господарства пов’язані з реалізацією державних програм щодо обслуговування житлового фонду шляхом створення ОСББ чи залученням до цього обслуговуючих організацій. Чи зміняться при цьому взаємовідносини між споживачами і приватними теплогенеруючими компаніями — про це розповідає директор ТОВ «Ресурсозбереження» Федір Кацап.

«У принципі, підприємств, котрі надають послуги з опалення та гарячого водопостачання, реформа житлово-комунального господарства стосується опосередковано. Якщо, наприклад, мешканцями будинків будуть створені ОСББ, то правової бази, котра діяла до цього, у стосунках зі споживачами дещо змінюється: окрім прямих договорів із мешканцями багатоповерхівок, нам потрібно буде напрацьовувати корпоративні відносини з ОСББ чи обраною ними обслуговуючою організацією.

40bЯкі вони будуть, життя покаже — зараз для нас у законі більше запитань, аніж відповідей. Але ми готові співпрацювати з будь-якими обслуговуючими організаціями.

Адже закон не зобов’язує руйнувати все те, що є, просто пропонує й рекомендує реформувати діючу систему взаємовідносин між надавачами та споживачами комунальних послуг. Все зводиться до того, що кошти держави чи місцевих рад на утримання житлово-комунального господарства витрачатися не будуть. Закон вносить певні зміни у наші стосунки з балансоутримувачами котелень. Наші ж відносини з мешканцями залишаються такими ж, як і були до цього. Чинними після 1 липня залишаться і заключені договора з реструктеризації заборгованостей за послуги ЖКГ.

Просто потрібно чітко розуміти, що система з послуг теплопостачання доволі непроста. Організація будь-чкої форми власності, котра надає ці послуги, повинна, по-перше, мати дозвіл на виробництво та постачання теплової енергії, а щоб отримати цей дозвіл, потрібно мати кваліфікований штат, сертифіковане обладнання.

20150331-JKT_0978Наприклад, наше підприємство налічує 26 працівників: інженерів, робочих 5-6 розрядів, електриків, слюсарів КІП, слюсарів-налагоджувальників, слюсарів-ремонтників середньої та вищої кваліфікації — адже специфіка житлово-комунальної енергетики, особливо обслуговування дахових котелень із сучасними автоматичними засобами регулювання теплового навантаження і спалювання газу (бо це в основному газові котельні), потребує достатньо високих вимог до спеціалістів, котрі тут працюють.

До того ж, на створення одного робочого місця в сфері житлово-комунальної енергетики на сьогоднішній день потрібно від 50 до 60 тисяч гривень. А для повноцінної роботи підприємства в системі теплоенергетики — як мінімум 15-16 чоловік. Потрібні інженери КІП, електрики, гарно навчених мінімум 4 оператора, бухгалтера, економічні працівники тощо. А отримати просто так ліцензію на теплоностачання, дозволи на виконання робіт із підвищеною небезпекою, на santehnik1jpg18032016135217_w250експлуатацію цього обладнання можливо в тому випадку, коли є певне фінансування. Тобто, новоутворена структура повинна мати на рахунку як мінімум 500-700 тисяч гривень — тільки тоді можна створити організацію, котра може постачати теплову енергію споживачам.

Ще потрібно розуміти, що договора на отримання лімітів на газ, виключно за умови попередньої їх оплати, прийдеться заключати не з одною організацією: це і «Київоблгаз», і «Трансгаз», і НАК «Нафтогаз». У будь-якому випадку, навіть при створенні ОСББ, потрібно мати серйозні фінансові можливості для створення власної структури з теплопостачання. Тим більше, що ніхто ні газу, ні електроенергії дешевше не візьме.

Тому не все так просто, як здається. Хоча переважна більшість мешканців чомусь вважає, що ця система аналогічна із системою у приватному будику: є лічильник, знімаються розрахунки і сплачуються кошти. Що тільки це і входить у тариф за теплопостачання. Нічого подібного — тільки обслуговування приладів обліку газу займає значну частину робочого часу спеціалістів, як і значну частину пов’язаних із цим витрат. А ремонти, обов’язкова державна метрологічна повірка кожні два роки, яка до того ж тягне за собою певні зміни в законодавстві по метрології? Тут вишнівчанам, котрі вирішать обслуговувати дахові котельні самостійно, є над чим замислитися.»

Наталка КУЦАК

Цей запис був опублікований в Експерт ЖКХ та теги , , , , , . Закладка на посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *