Перспективи реалізації Постанови КМУ про реформу ЖКГ

3Чи реально у нинішній ситуації реалізувати Постанову КМУ про реформу обслуговування житлового фонду? Чи готове суспільство України нести відповідальність за багатоквартирні житлові будинки та чи зміниться щось у комунальному господарстві? Про це та багато іншого розповідає директор управляючої компанії ЖК «Акварелі» «Управління комфорту» Володимир Воробей.

Кор.: Володимире, Ви керуєте приватною обслуговуючою компанію, тож у Вас вже є багаторічний досвід в обслуговуванні будинків «без допомоги держави». Як Ви бачите виконання Постанови КМУ про ліквідацію ЖЕКів?

В.В.: Моя власна думка, що коли настане 1 липня, де-юре комунальні ЖЕКи припинять свою діяльність, але де-факто вони змінять форму власності, і будуть продовжувати обслуговувати житловий фонд. Наразі в Києві вже ведеться передача будинків з обслуговування комунальними ЖЕКами до інших новостворених компаній. Тим паче, що серед мешканців не спостерігається активної діяльності щодо створення ОСББ чи пошуку альтернативних шляхів вирішення даного питання. Варто звернути увагу і на те, що аніяк не можна залишити будинки без обслуговування. Навіть якщо декілька днів не слідкувати за інженерними мережами і системами, ліфтами, насосними станціями, котельними, тощо, все може 4зупинитися. Тому все одно комусь доведеться взяти на себе ці функції.

А це вже залежить від органів місцевого самоврядування: відбір кандидатів, проведення конкурсу. Цілком імовірно, що всі ЖЕКи візьмуть участь у конкурсі. Але я впевнений, що як тільки вони вийдуть з-під бюджетної опіки, позбавляться дотацій та інших привілеїв комунальних підприємств, їхні тарифи одразу поповзуть вгору. Адже приватна структура не може дозволити собі штучно утримати тариф, стаючи при цьому збитковим підприємством. Завдяки тому, що з 1 січня 2016 року набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законів України у сфері комунальних послуг», нарешті ТАРИФИ прив‘язані до економічно обґрунтованого рівня. Головним нововведенням є те, що для підприємств встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво не допускається (зміни до ч.7 ст.36). Раніше діяла подібна норма (ч.6, яка втратила чинність), котра передбачала встановлення цін, які нижче економічно обґрунтованих витрат, але за умови відповідного відшкодування (дотацій). Деякі компанії можуть свідомо пропонувати занижені тарифи, а коли пройдуть конкурс перерахувати їх. Тому у виборі управляючої компанії власникам і мешканцям необхідно бути дуже обачними.

1Будинки, які вже об’єдналися в ОСББ, мають статут, затверджену структуру не змушені самостійно наймати на роботу кожного сантехніка, електрика, прибиральника чи двірника. Для цього вони можуть обрати для себе управляючу компанію, яка дбатиме про благоустрій, експлуатацію інженерних систем та мереж, ліфтів, насосних станцій, котельних або індивідуальних теплових пунктів (ІТП), тощо та звітуватиме перед мешканцями. Особливо, треба врахувати те, що багатоквартирні будинки повинні обслуговувати професіонали, інакше все буде шкереберть і може призвести до небажаних наслідків.

Якщо мешканці все-ж-таки не об’єдналися та/або не зробили свій вибір, для будинків, які обслуговував комунальний ЖЕК, управляючу компанію призначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах. Але як це буде відбуватися на практиці за новим законодавством – поки що невідомо. В ідеалі, якщо розформовуються комунальні підприємства, органи місцевого самоврядування повинні знати про всі обслуговуючі компанії, що працюють в місті, аби всі громадяни могли отримати будь-яку інформацію та наживо подивитися рівень, якість обслуговування і експлуатацію. Бажаючі брати участь у конкурсі мають надати в мерію всю інформацію про свою діяльність: кількість персоналу, кваліфікацію, перелік основних і додаткових послуг. Далі – вибір за громадою.

Кор.: Як Ви ставитеся до ОСББ?

В.В.: Я знаю близько 10 будинків, де сформовано ОСББ. І тільки один будинок працює більш-менш продуктивно, завдячуючи тому, що там лише 42 квартири. Всі питання люди вирішують колегіально, причому, якщо на зібрання приходить 30-35 квартир із 42, то у витратах беруть участь всі 42. В інших ОСББ за 5-6 років експлуатації змінилося 4-5 складів правління. Таке хаотичне і непрофесійне господарювання призводить до занедбання будинку та всіх його комунікацій і 2інженерних систем. Варто звернути увагу, що створюючи ОСББ, мешканці віддають важелі управління в руки однієї особи. І не факт, що це фахівець у даній галузі. Особливо важливим фактом є те, що приватні ЖЕКи чи управляючі компанії підконтрольні всім інспекціям та державним комісіям, виконують всі нормативи і графіки ППР згідно законодавства. ОСББ – ні.

Кор.: Чи зможе реформа покращити стан житлово-комунального господарства в Україні загалом?

В.В.: Навряд чи. Реформа має на меті зробити мешканців більш відповідальними, навчити по-господарські ставитися до житла. Проте поки самі жителі не почнуть слідкувати за собою, за найманими працівниками, які роблять ремонт чи переносять меблі, при цьому пошкоджуючи коридори, псуючи ліфти та внутрішнє оздоблення у під’їздах – жодна управляюча компанія швидко не наведе лад. Проблема комфортного проживання в багатоквартирному будинку і в менталітеті наших людей. Чомусь вони вважають, що можна викидати сміття з дому під двері квартири на загальний коридор, що можна палити в місцях загального користування, в коридорах, на поверхах та викидати недопалки прямо у газони або тротуар, вигулювати собак не дотримуючись Правил утримання домашніх тварин, малювати на стінах, банально розкрадати висаджені кущі, а прийде нова компанія і зі старого понівеченого будинку зробить надсучасний комплекс. Насправді, це не так. Управляюча компанія відповідає за поточне обслуговування та благоустрій у майбутньому, до її компетенції не входить виправлення минулих помилок. Проте звичайно, якщо мешканці, як співвласники місць загального користування та прибудинкової території, захочуть виділити кошти на ремонт та вдосконалення стану будинку, це можна буде зробити. Але дані витрати не входять у тариф і є додатковими.

Розмову вела Анна ЛАПЕНКОВА

Цей запис був опублікований в Думка експерта, Експерт ЖКХ та теги , , , , , . Закладка на посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *