Про новий порядок оплати за газ

118 березня завершилося Всеукраїнське опитування споживачів щодо їх ставлення до нових правил розрахунків за газ із розподілом єдиного нині платежу на дві складові: за власне газ і за його транспортування. Ініціатор нововведення – Національна комісія державного регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), яка проводила таке опитування через офіси та інтернет-сайти газопостачальних підприємств, – пояснює, що це плата «за безумовне зобов’язання газових компаній постійно і безпечно доставляти блакитне паливо споживачам» (можна подумати, що раніше газівники таких зобов’язань не несли і доставляли газ абияк).

Газівники стверджують, що нова система оплати для споживачів вигідніша. Адже нині вартість транспортування газу, що входить в ціну самого палива, становить приблизно 10% від тих сум, які оплачують споживачі. Отже, взимку, витрачаючи 3більше газу, споживач більше витрачає і на його доставку. Після проведення реформ споживачі будуть платити за доставку газу також в середньому 10%, але рівними частинами протягом року. Тобто зменшиться фінансове навантаження в зимовий період.

Припустимо, вам на місяць (або на все літо) довелося виїхати з дому (у відрядження або у відпустку всією сім’єю). Маючи лічильник газу, зараз ви за період своєї відсутності не платите нічого – ні за сам газ, ні за його транспортування. З новими правилами цього вже не буде. Користуєшся чи ні – певну абонплату зобов’язаний вносити щомісяця. І заощадити на доставці газу вже не вдасться. Навпаки, за
підсумками року загальні суми платежів безсумнівно збільшяться. Додамо сюди ще банківський комісійний збір, що вже стягуватиметься з кожної квитанції… 2двічі.

Для газовиків це, безсумнівно, вигідно. Аргумент – більше надходження коштів влітку дасть можливість краще готуватися до зимового періоду, проводячи ремонти мереж, а значить, знову ж таки, зробити доставку газу надійнішою (хоча мені, як споживачу, досі незрозуміло, що їм до цього заважало відкладати на ці цілі ті кошти, які надходять взимку).

І ще одна – доволі примарна – вигода для споживача: можливість вибору постачальника газу. Це при тому, що на сьогодні сфера газопостачання монополізована, і коли ці постачальники будуть численними та ще й незалежними – питання риторичне. Але частина умов для їх діяльності з’явилася вже з 1 квітня. Разом з абонплатою.

Наталка КУЦАК

Цей запис був опублікований в Життя міста та теги , , , , , . Закладка на посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *