Про підручники і не тільки — відповіді з перших вуст

руденкоНаприкінці кожного навчального року у директорів шкіл чимало клопотів — атестація випускників, підбиття підсумків навчального року й водночас — підготовка до наступного, яка триватиме і літом. Та все ж директор Вишнівської ЗОШ №3 Наталія РУДЕНКО люб’язно погодилася дати інтерв’ю для «МОЄ ВИШНЕВЕ». Адже запитань у батьків щодо шкільних проблем чимало. Згрупувавши найтиповіші, сьогодні Наталя Миколаївна дає на них відповіді.

— Багатьох батьків турбує питання розподілу п’ятикласників на профільні класи — особливо тих, хто такий досвід має вперше. Але деякі вважають, що цим дітей просто ділять на «хороших» і «поганих».

— Це хибна думка. Програма створення допрофільних середніх класів у нашій школі діє уже шостий рік. У 8-9-х класах на дітей чекає поглиблене навчання з предметів, а далі — профільна школа. Цього року, за бажанням батьків, ми створюємо класи з поглибленим вивченням математики, природознавства, української та англійської мови.

Ці класи формуються на умові конкурсу, що проходить за результатами написання контрольних робіт із відповідних предметів. Із врахуванням побажання батьків і висновку психолога, який спостерігає за розвитком тих чи інших здібностей дитини протягом навчання у початковій школі. Якщо у дитини є хист до вивчення того чи іншого предмету, звісно, вона буде до нього зарахована.

У школі є й звичайні класи, де абсолютно такі ж предмети. Єдине, чим вони відрізняються — у допрофільних класах є додаткові факультативні заняття залежно від профілю класу.

Якщо з часом батьки виявлять бажання (або сама дитина продемонструє відповідні здібності), її можна буде перевести до профільного класу. У нас був такий випадок, коли дитина за результатами І семестру була переведена до класу української філології.

Це питання ми підніматимемо й на загальношкільних батьківських зборах, що відбудуться 12 квітня для батьків 4-х класів. Тому запрошую: приходьте — про все дізнаєтеся з перших вуст.

— Цього року була доволі серйозна проблема із забезпеченням підручниками учнів 4-х і 7-х класів. А як буде наступного?

— Ця тема болюча не тільки для батьків, а й для педагогів та адміністрації школи. Проблема в тому, що і четверті, і сьомі класи навчалися цього року за новою шкільною програмою. Зрозуміло, що й у п’ятому класі у цих дітей теж буде нова програма. Вони в цьому є першопрохідцями.

Підручники на всіх ми замовили вчасно, виконали всі процедури, як того вимагало міністерство освіти. Але так як власне забезпечення підручниками залежить саме від держави, то їх друк і розповсюдження залежали від держзамовлення.

А з цим, як ви знаєте, були певні проблеми. Тому підручники школи отримали лише у грудні-січні. Та й то не для всіх дітей, а лише для соціально-незахищених категорій. Діти-інваліди, багатодітні, діти сімей АТО, переселенці отримали підручники у першу чергу, іншим — роздали по класам.

Ми радили батькам їх роздруковувати — саме такі рекомендації отримали від відділу освіти, а вони — від департаменту освіти області. До того ж, вчителі самотужки вишуковували матеріал, аби дати його діткам на уроці. Повірте, вчителям цього року також було не солодко.

руденко_школа1До кінця травня ми визначимося з тим, за якими підручниками школярі навчатимуться наступного року і повідомимо про це батьків. АЛЕ Я ВСЕ-ТАКИ НАСТІЙНО РАДЖУ БАТЬКАМ ЇХ НЕ КУПУВАТИ. Все ж таки, це доволі серйозна сума для сімейного бюджету. Краще на всяк випадок віднайти їх в Інтернеті, якщо, не дай Бог, ситуація з забезпеченням підручників повториться.

— А як щодо спецзошитів, що їх настійно рекомендують купувати вчителі? Може, обов’язкову практику і варто відмінити? Адже чимало батьків вважають (і ці думки не безпідставні), що через спецзошити наші діти практично відучилися писати.

— Купувати спецзошити чи ні — вирішувати саме батькам. Вчитель може пропонувати, але остаточне вирішення цього питання — за ними. Приходьте на батьківські збори, частіше спілкуйтеся з класними керівниками, зважуйте всі «за» і «проти» й вирішуйте. Незалежно від того, придбали ви дитині той спецзошит чи ні, вчитель має навчати вашу дитину. Не можете дійти спільної згоди — приходьте до мене. А якщо ви тільки сидітемете вдома й вряди-годи приходитимете до школи, звісно, самі по собі ці питання не вирішаться.

Врешті-решт, майте власну чітку позицію у цих питаннях. Змусити всупереч вашим можливостям їх придбати вас ніхто не має права.

— Багатьох батьків цікавить питання, чи навчатимуться діти наступного року в другу зміну — не секрет, що класів для навчання не вистачає не тільки у Вишнівській ЗОШ №1.

— Так, класів не вистачає — тільки цього року ми набрали п’ять перших класів, а це — 175 дітей. І перед нами стоїть питання навіть не другої зміни, а підзмінки (є таке поняття). При цьому частина діток приходитиме на заняття на третій чи четвертий уроки, щоб заняття, особливо взимку, не закінчувалися ледь не глупої ночі.

Проблема полягає в тому, що кількість годин фізкультури й інформатики зростає. Кабінет із інформатики у нас один, другий (15 планшетів і один комп’ютер — для вчителя) ми отримали у подарунок завдяки участі в акції від ПАТ «Приватбанк». Але, на жаль, ці два класи проблеми не вирішують. Спортзала взагалі одна. Саме фізкультура з інформатикою «втягують» нас у підзмінку. І вже зараз ми думаємо про добудову другої спортивної зали для початкової школи. Якщо за літо вдасться вирішити це питання, то вже стане набагато легше і вчителям, і діткам, і батькам.

руденко_школаЩе у подарунок наша школа отримала новітній клас фізики — це ноу-хау, бо дає змогу проводити лабораторні роботи на місці, відразу отримати результати, які тут же й оцінює вчитель.

Хвала Богу, є й меценати, котрі зголосилися допомогти нам добудувати класи для початкової школи. Ще у планах — провести капітальний ремонт спортивної зали, замінити вітражні вікна, туалети, відремонтувати роздягальні, підлогу, стелю та освітлення на першому та другому поверхах.

А ще на нас цього року чекає ювілей — 40 років школі. Тому плани грандіозні, і дай Бог здоров’я та сил тим людям, які зголосилися допомогти їх нам реалізувати.

— І скільки прийдеться коштів здавати батькам?

— На проведення цих робіт у нас є меценатські кошти, та й район виділяє 1,5 млн. грн. Що ж до батьківських коштів, стратегічно важливих питань на ці гроші, на жаль, не вирішиш. Особливо з тими цінами, які є на сьогоднішній день на ті ж будматеріали. Батьківські кошти дуже підтримують нас у екстрених ситуаціях — коли, наприклад, прорвало десь трубу й потрібно вкрай терміново виконати ремонт. Чекати, доки кошти надійдуть через казначейство — самі знаєте, процес довготривалий. Тому для нас батьківська підтримка дуже важлива.

До речі, вкотре хочу наголосити: збір коштів на підтримку класу чи школи — питання, до яких ні вчитель, ні адміністрація школи не повинні мати. Кожен педагог ознайомився з внутрішнім наказом про те, що він не має права брати участь у подібних процесах — якщо батькам хочеться щось придбати для класу чи привітати дітей зі святом — це їхня справа, не вчителя.

Ці питання вирішують батьки спільно з батьківськими комітетами. Як і контроль щодо їх використання. А для цього потрібно небагато — цікавитися життям школи та класу, відвідувати батьківські збори, спілкуватися врешті-решт між собою.

І, звісно, пошук компромісу. Там, де можна зекономити — економте. Адже ніхто не має права вас примушувати здавати кошти на ті чи інші проблеми. Клас їде на екскурсію? Є батьки, які не можуть здати на це кошти, а є й ті, хто, навпаки, не має на це часу і радий використати будь-яку можливість, аби дитина пізнала щось нове.

А взагалі, я завжди була, є, і буду проти того, щоб батьки демострували свої статки на своїх дітях — не хизуйтеся тим, що можете купити щось краще й цінніше, ніж інші батьки.

— Іще одне, останнє питання. Третя школа вже окреслена, як опорна. Для батьків це — питання з багатьма невідомими…

— Як поки що і для нас. На жаль. Процес реформування середньої освіти тільки розпочинається — до кінця цього року має закінчитися лише бачення цього процесу. Питань і справді більше, ніж відповідей, але я б не поспішала з висновками. Адже немає нічого гіршого, як упереджене ставлення без конкретних фактів на руках.

— Дякую за розмову.

Наталка КУЦАК

Цей запис був опублікований в Життя міста та теги , , , , . Закладка на посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *