Оплата побутового газу. Проблеми, закони, перспективи

e4397d425b_150793Наразі виникає дуже багато запитань щодо оплати побутового газу. По-перше, схема оплати постійно змінюється. По-друге, тема лічильників та обсягів споживання газу вже заплутана до незрозумілості. А про вартість взагалі можна тільки дивуватися. Отже, здивованих запитань багато. Пошукаємо зрозумілі відповіді. 

Причина перша, про яку не писав за цей час хіба що ледачий: відміна 26 січня цього року Вищим адміністративним судом України постанови уряду, згідно якої було вдвічі знижено нормативи споживання газу для населення без лічильників: з 6 до 3 кубів на одну людину в місяць. Для газових компаній відтепер всі споживачі, в квартирах яких немає лічильників — боржники. І неважливо — платили ви до цього справно за газ, чи ні.

Дане рішення суду не лише дозволило повернути завищені нарахування, а й дало підставу для перерахунку оплати за газ і нарахування боргу за 9 місяців. Суми при цьому в платіжках різні — від 200 до 1500 грн.

Хоч нараховану заборгованість газовики пропонують виплатити в розстрочку протягом дев’яти місяців, питання їх сплати повисло в повітрі. І це — друга причина.

23 березня, уряд України прийняв два рішення, що стосуються норм споживання природного газу абонентами, які не мають приладів обліку: №203 — «Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників», яким встановлюються нові норми споживання Изображение 012газу, і №204 — «Про внесення Зміни до п.3 постанови Кабінету міністрів України від 6 серпня 2014 р. №409 та визнання такими, що втратили чинність, деякі постанови Кабінету міністрів України», якою скасовуються всі попередні постанови уряду про встановлення норм споживання газу, починаючи з 1996 року.

При цьому в постанові КМУ №203 говориться, що перерахунок вартості газу в період застосування зменшених норм (тобто, за ті самі 9 місяців із травня минулого року по січень нинішнього) «здійснюється в порядку, затвердженому Міністерством енергетики та вугільної промисловості». На те, щоб розробити і затвердити цей алгоритм перерахунків, уряд відвів міністерству тижневий термін. А поки цей документ не з’явився, в газових службах ніяких прогнозів щодо вже нарахованих населенню «боргів» не дають. Зі свого боку, Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк назвав рішення про нарахування за нормами 6 і 18 кубометрів незаконним і зажадав від газопостачальних підприємств негайно перерахувати норми і повернути людям вже сплачені гроші. Ці норми є єдиними для всіх населених пунктів.

Одночасно, 23 березня на засіданні Кабміну Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк доручив підприємствам-постачальникам газу для населення перерахувати споживачам, у яких немає лічильників, платіжки за газ згідно з нормативом 4,4 кубометра газу на місяць і повернути кошти. За його словами, облгази за рішенням суду повинні заднім числом повернути кошти, які були стягнуті з населення.

defaultТа, по-третє, на цьому «газова казочка» не закінчується. Адже, у межах виконання Меморандуму з МВФ, ухвалено рішення про підвищення тарифів на всі основні комунальні послуги — електроенергію, газ і тепло. Так, тарифи на газ для споживачів, які використовують за місяць до 200 кубометрів газу, його вартість становитиме 3,6 грн/куб м (зараз — 1,08 грн за споживання до 2500 кубометрів на рік). Усі, хто споживає понад 200 кубометрів газу на місяць, заплатять 7,18 грн/куб м (зараз — 1,78 грн за споживання понад 2500 кубометрів на рік).

Такі ціни діятимуть лише в опалювальний сезон — з 1 жовтня по 30 квітня та з урахуванням наявності лічильника. А ось із 1 травня по 30 вересня всі споживачі, незалежно від обсягів споживання, заплатять за газ 7,18 грн/куб м. Такий же тариф (7,18 грн/куб м), який діятиме цілий рік, встановлено для приготування їжі та підігріву води. Незалежно від пори року платитимуть стільки і ті, у кого лічильників нема.

Після чергового рішення Кабінету Міністрів історія з газовими перипетіями стала ще заплутанішою для самих споживачів. Якщо норми споживання газу знову змінені, за яким тарифом в березні необхідно оплачувати послуги з газопостачання?

Остаточне рішення про порядок перерахунку оплати за газ буде прийнято Міністерством енергетики та вугільної промисловості не раніше, ніж через кілька тижнів. Тобто, реальну суму заборгованості споживачі побачать лише в середині квітня. Не виключено, що перерахунок буде стосуватися всього періоду дії попереднього, тепер уже скасованої постанови Кабінету Міністрів. Тобто, в такому випадку споживачам буде знову перерахована сума боргу.

ТО ЩО Ж РОБИТИ?

Постачальники запевняють, що все законно, а юристи радять йти до суду з вимогою відшкодувати збиток, нанесений громадянину як споживачеві. Якщо суд прийме рішення за позовом громадянина Н., що оплатити перерахунок повинен Кабмін, це створить прецедент. Газові служби можуть вимагати поточну оплату, але не більше. Чому?

1002113744Це суперечить усім нормам права, головне з яких «Закон зворотної сили не має». Але чиновників країни це не бентежить. Як і те, що в рішенні суду не написано, що борги повинні платити споживачі. Рішенням суду просто скасовано постанову. А облгази цим користуються і фактично незаконно додають до поточних тарифів ці, так звані, заборгованості.

Згідно чинного законодавства, відповідати за відсутності провини не можна, принаймні, формально. Підставою для скасування постанови Кабміну стали процедурні упущення при його прийнятті, і жоден споживач на такі порушення вплинути не міг. Відповідно, до скасування постанови, наслідком якого стали донарахування, призвело неналежне виконання своїх обов’язків посадовими особами КМУ. Тому й збиток, заподіяний компаніям, повинен компенсувати Кабмін. Звісно, з держбюджету.

При цьому позов може бути індивідуальним або колективним (якщо споживачі одного будинку, району чи області звернуться з аналогічними вимогами).

І тут дуже чешеться на язиці запитати наших народних обранців, незалежно від рівня їх статусу (міських, районних, обласних, але всіх — партійних): чи взялися б вони представляти інтереси своїх виборців у цій справі? Зі своїми громадськими радниками, штатно-позаштатними юристами в громадських приймальнях… Судитися з урядом навряд чи «по плечу» звичайним громадянам — не ті вагові категорії. Чи займатися захистом прав громадян можна лише під час виборчих кампаній?

Боюсь, що питання, на жаль, риторичне…

Наталка КУЦАК

Цей запис був опублікований в Життя міста та теги , , , , . Закладка на посилання.

One Response to Оплата побутового газу. Проблеми, закони, перспективи

  1. Наталия says:

    Почему никого не интересует то, что разъяснения судом своего судебного решения противоречит статьям ЗУ “Про жилищно-коммунальные услуги”, ЗУ “Про защиту прав потребителя” и т.д. Как может украинский суд принимать решения, которые нарушают Законы Украины???

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *