Що буде після 1 липня 2016 року…?

thumb_imageПитання, які виникнуть в нашому суспільстві після 1 липня, коли має вступити в дію Закон № 1565 «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» неабияк турбують мешканців міста. Хтось похапцем намагається створювати ОСББ. Хтось впевнено будує плани очолити цей рух. Хтось збирає збори і розтлумачує те, що навіть фахівці не можуть второпати з тексту Закону. Хтось вже читає лекції активістам щодо виконання Закону.

Отже, 1 липня не за горами. І стурбованість потроху починає непокоїти вишнівчан. Не випадково, що найбільш стурбовані громадяни, а саме люди похилого віку, практично першими зажадали від влади міста надати пояснення з цього питання. На розширене засідання Ради ветеранів наполегливо запросили представника виконкому, начальника профільного відділу, аби отримати інформацію і почути відповіді на свої численні запитання. Зустріч пройшла дуже активно та бурхливо.

-yrRi2VxYOUСтисло окреслимо її зміст, так як ці питання стосуються кожного, і до впровадження дії Закону в життя, потрібно чітко розуміти ЩО, ЯК І ЧОМУ? Доповідач окреслив основні тези закону. Схематично це виглядає наступним чином.

До 1 липня всі мешканці багатоквартирних будинків мають провести збори і створити Об’єднання Співвласників Багатоквартирних Будинків (ОСББ). Перше принципове наголошення. ОСББ – це не форма управління будинком, а юридична особа, яка керує спільною власністю громадян – їх житлом в конкретному будинку. Мешканці можуть не провести подібних зборів і не створити ОСББ. Що тоді? Орган місцевої влади має на конкурсній засаді обрати (визначити, призначити) УПРАВЛЯЮЧИХ БУДИНКУ. Ними можуть бути як фізичні, так і юридичні особи, яким буде делеговано право визначати форму і засіб обслуговування будинків. До обслуговування житлового фонду ОСББ чи управляючого можуть залучати будь-яку комерційну структуру, яка буде надавати послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території, а також розпоряджатися спільним неподільним майном будинку в інтересах всіх його співвласників. Визначати прийнятний для мешканців рівень оплати за ці послуги, контролювати їх якість і кількість, регулювати оплату, qjmzzJGrk8Mзабезпечувати конструкції будинку необхідним для зберігання доглядом.

Найбільш цікавим і бентежним для ветеранів були два питання: як обрати управляючих і як контролювати рівень довіри до них. Як вибрати управляючу компанію, яка буде надавати послуги з утримання будинку?

Доповідач показав, що Закон в цих питаннях є дуже «сирим»: він може надати можливість для зловживань. Але своє вагоме слово має сказати орган місцевого самоврядування. Тому що місцева влада може, і зобов’язана, контролювати ці процеси та визначити ті критерії, за якими для участі у конкурсах на вибір ОСББ і Управляючих компаній мають прийти підготовлені люди і адекватні структури. З досвідом, базою для роботи, професійним персоналом. А не пройдисвіти, яких вже бігає досхочу.

У місті є ефективно працюючі комунальні підприємства. І в багатьох виступах та вигуках з місця (часом досить емоційних) було зазначено, що руйнувати існуючу і напрацьовану систему дурість. Але Закон, при його вступі в силу, потрібно виконувати. І тому вже сьогодні потрібно визначити як буде організована робота загальноміської аварійно-диспетчерської служби? Як організувати роботу з підготовки житлового фонду до нового опалювального сезону? Як буде проводитися w_Z6jrlkBwMміжбудинкове регулювання циркуляції теплоносія? За які кошти вже сьогодні придбати необхідну запірно-вентильну арматуру? За які кошти і хто має проводити ремонтні роботи інженерних мереж будинків і між ними? Як буде працювати міська ліфтова служба? Як буде вивозитися сміття? Як організувати роботу обслуговування електричних мереж, яка на сьогодні організована по договору між КП «УМГ» та РЕС? Хто і за які кошти має проводити капітальні ремонти у будинках, ремонти прибудинкових територій з асфальтуванням та реконструкцією? Хто буде встановлювати дитячі майданчики? Як працюватиме єдиний розрахунковий центр? Де буде розташовуватися існуюча ремонтна база ЖЕДів? Де буде техніка (сміттєвози, трактори для обслуговування прибудинкових доріжок, машини і моторолери зварювальників)? Дуже багато питань, чи не так? Відповідей в рамках Закону – практично нуль.  Саме тому виникло таке глибоке занепокоєння у ветеранів.

Практично на всі свої запитання вони почули роз’яснення. Якщо не в межах Закону, то в межах бажання місцевої влади максимально зберегти житловий фонд від потрясінь і забезпечити таку схему виконання Закону, яка б створила дійсно умови для подальшого розвитку, а не до розвалу. І в межах бачення влади Вишневого максимально захистити якість послуг і не створювати хаос.

Дуже багато було запитань про створення і перспективи діяльності ОСББ. Особливо в будинках старого фонду. Відверто склалося враження, що люди похилого віку дуже не вірять в можливості саме таким шляхом вирішити всі проблеми. Самому руху по створенню ОСББ вже більше 10 років, але дійсно позитивних прикладів не видно. Окрім показових телевізійних рекламних роликів і новобудов.

На останок потрібно наголосити, що ветерани мають бажання звернутися до міського голови і депутатів, щоб це питання впроваджувалося в місті дуже виважено та обдумано. Аби не допустити популістських та емоційних рішень і не погіршити стан утримання житлового фонду.

Цей запис був опублікований в Експерт ЖКХ, Життя міста та теги , , , , . Закладка на посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *