Життя без ЖЕКів, чи як працюють управляючі компанії

licenz-2Те, що з 1 липня 2016 року українські ЖЕКи припинять свою роботу вже не новина. А от що буде далі – не знає ніхто. Мешканцям багатоповерхівок пропонують самостійно визначитися з формою управління своїм будинком. Вони можуть створити ОСББ чи найняти управляючу компанію, яка візьме на себе функції ЖЕКів.

Проте як зробити правильний вибір? Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (старого типу) у 95% призведе лише до погіршення стану будівлі. Що таке управляючі компанії та як вони працюють знають далеко не всі. Тож, ми вирішили дізнатися про останніх якомога більше, а також проінспектувати ті, що діють у Вишневому.

Здавалося б, підтримувати благоустрій новобудов легко, однак не все так просто. 1Про роботу однієї з управляючих компаній розповідає директор ТОВ «Управління комфорту» Володимир Воробей. Дана компанія обслуговує більше 120 тис. м2 житлових та комерційних площ, а це 28 секцій житлового кварталу «Акварелі» та дві секції кварталу «Акварелі-2», який активно будується. Одразу привертає увагу чисте подвір’я та охайні майданчики, проте для збереження цього потрібно прикласти чимало зусиль. «Обслуговуюча компанія надає не лише повний комплекс послуг, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №529, а дещо більше. Одним з основних принципів у нашій роботі є попередження виникнення аварійних ситуацій, своєчасні профілактичні та ремонтні роботи, інспекція інженерних комунікацій», – розповідає Володимир Валерійович. Окрім цього кожна професійна управляюча компанія прагне перевершити нормативи з надання тієї чи іншої послуги. У зв’язку з цим  тарифи на обслуговування можуть бути дещо вищими, ніж у будинках, які обслуговує комунальне підприємство. «Ми завжди намагаємося CM7GFU2K43wдотримуватися концепції та ідеології, які задав Забудовник під час будівництва, адже саме це привабило інвесторів при купівлі квартир чи офісних приміщень. Наприклад, в «Акварелях» це головна алея (Променада), яка оздоблена в стилі європейських міст, житлові будинки з виразними яскравими фасадами та декоративним озелененням, якими можуть похизуватися далеко не всі житлові забудови. А привабливий зовнішній  вигляд радує та привертає увагу мешканців та гостей Кварталу. Ми чудово розуміємо, що квартал знаходиться у центрі міста, тож має бути охайним. Звичайно, його утримання входить в тариф», – зауважує пан Володимир. Разом з тим розрахунки тарифів на обслуговування будинків та прибудинкових територій IMAG0040виконуються згідно з Постановою КМУ № 869 від 01.06.2011 року «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги». Тарифи всіх житлових будинків погоджуються з міською владою та мають бути економічно обґрунтованими. Наразі вони становлять 4,85-5,50 грн\м2, залежно від будинку.

Але дбати про фінансове забезпечення для утримання будинків, прибудинкових територій, інженерних систем та мереж обслуговуючі компанії повинні разом з мешканцями. Якщо комунальні підприємства отримують дотації з бюджету, то у приватних компаній такої привілеї немає. Тут мають працювати справжні фахівці у галузі економіки та управління, аби професійно розрахувати тарифи і витрати, а у разі підвищення вартості однієї зі складових в одну мить компанії не стати банкротом. «З того часу як ми затвердили тариф на обслуговування, одна із складових якого це вартість електричної енергії на освітлення під‘їздів, прибудинкових територій, роботу ліфтів та насосних станцій, ExX-1WS3Vt0тощо, з квітня 2015 року піднялась вже втретє. Це тягне за собою підвищення собівартості вказаних послуг», – повідомив директор компанії. Аби триматися на плаву підприємство зі згоди власників проводить управління спільним майном, завдяки чому впродовж цього часу вдавалося компенсувати підвищення складових Тарифу утримання будинку.

Розраховуючи тариф, управляюча компанія не чекає державного фінансування, а передбачає кошти на придбання запасних деталей, необхідного обладнання. В ОСББ, наприклад, якщо потрібно щось відремонтувати, на це терміново необхідно зібрати гроші, так як при оплаті послуг «по факту» резерв, відповідно до нормативних актів, не передбачається. Послуга тим часом може й не надаватися. А в комунальних підприємствах, передбачаються кошти на форс-мажорні обставини, проте зазвичай доводиться довго чекати поки надійде бюджетне фінансування.

R8Ir-JsjCaIТакож управляюча компанія повинна слідкувати за збереженням стилю фасадів. Хоча у законодавчій базі не прописано даний пункт, проте працівники мають домовлятися з мешканцями, аби встановлення кондиціонерів та супутникових антен, скління балконів та інші роботи не псували зовнішній вигляд будинку. «Нам вдалося з цього приводу досягти порозуміння з мешканцями будинків. Дякуючи цьому вікна на балконах одного кольору, кондиціонери встановлені охайно, проводка не звисає з фасадів. Тому квартал виглядає дійсно як житловий квартал, а не купа будинків з понівеченими фасадами», – говорить Володимир Воробей.

Цікаво, що окрім стандартного пакету послуг, мешканці можуть укладати договори з Управляючими компаніями і на додаткові. Зокрема, наразі проводиться збір підписів щодо встановлення додаткових камер відео нагляду та забезпечення фізичної охорони території ЖК «Акварелі» і спільного майна кварталу. «Справа у тому, що на дитячих майданчиках та інших зонах відпочинку часто гуляють не лише жителі кварталу, а й інші вишнівчани. Наші мешканці обурюються, що вони p1C3BZ9K_wUсплачують за благоустрій та створення комфортних умов проживання, натоміть хтось все це руйнує та псує. У зв’язку з цим вони пропонували огородитися парканом, – розповідає директор «Управління комфорту». – Проте ми не можемо просто закритися від оточуючих. Натомість було запропоновано створити охорону, яка слідкуватиме за порядком, після 22:00 випроваджуватиме галасливі компанії, розбиратиметься з тими, хто робить ремонт у заборонений час, реагуватиме на інші позаштатні ситуації відповідно до договірних обов‘язків тощо. І я впевнений, що  через деякий час мешканці зрозуміють, що це краще, ніж відгородитися від усіх».

Комплекс всіх послуг забезпечує команда професіоналів з 25 працівників, з яких лише шестеро – адміністративний персонал. Компанія дбає про умови праці персоналу, забезпечує необхідним інвентарем та витратними матеріалами і зацікавлена у постійному підвищенні 2кваліфікації робітників. Звичайно, професіоналами не народжуються. Тому всі працівники постійно проходять навчання, підвищення кваліфікації та складають екзамени. Варто зазначити, що це реальне навчання, а не придбання необхідної «корочки». Колишнього робітника ЖЕК навряд чи візьмуть у таку компанію, адже у людини вже склалися певні звички, які змінювати дуже важко.

Перевагою управляючих компаній нового типу є те, що мешканці отримують не лише обов‘язковий перелік послуг з обслуговування будинків та прибудинкових територій, а можуть укладати договори на надання додаткових послуг, а співпраця з Власниками житлових та нежитлових приміщень щодо рішення спільних проблем будинку/кварталу/комплексу дозволяє вирішити будь-які питання стосовно експлуатації в найкоротші терміни. Найважливіше те, що сучасна Управляюча Компанія, окрім спрямованості на вдосконалення експлуатації будинків, здатна забезпечити найбільш ефективне управління спільним майном мешканців.

Анна ЛАПЕНКОВА

Цей запис був опублікований в Життя міста та теги , , , , . Закладка на посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *