Чи є майбутнє у гаражних кооперативів?

Изображение 003У деяких населених пунктах по Україні цей рух відроджується, в інших, навпаки, сходить нанівець. Передусім через те, що на сьогодні законодавча база для створення і функціонування гаражно-будівельних кооперативів є недосконалою: вона застаріла, неповна та й у наявній частині надто далека від зразкової. Багато хто взагалі вважає таку форму самоорганізації пережитком минувшини. Так це чи ні, і як це у нашому місті – розповідає голова правління ОК «ГБК» «Вишневий» Олег Сабадаш, у підпорядкуванні якого – не багато, не мало, а 828 гаражів вишнівчан.

«Голова правління я не так давно – лише третій рік, – ділиться спогадами Олег Іванович. – Але членом самого кооперативу є ще з моменту його заснування – з 1989 року, коли нам офіційно було вручено державний акт на право постійного безкоштовного користування. Не так давно тут не було жодних зручностей: ні води, ні вуличного освітлення. Тепер ми потихеньку цивілізовуємося».

Изображение 009Потихеньку чи ні, але тут – чистота і лад. Територією приємно пройтися. Зусиллями голови правління та за підтримки членів кооперативу біля прохідної реконструювали та автоматизували свердловину – тепер вона дає не по 30-40 літрів води щочотири години, а значно більше. Адже раніше вона постійно засмічувалася через те, що сусіднє КП «Екологія» почало регулярно звозити туди землю та сміття. І додатково пробурили ще одну – побіля так званої «мийки» з пожежним колодязем. Там же й провели ливнівку – вода тепер не розтікається по території, утворюючи болото, а стікає в колодязь. Другу ж на 4 метри «вивели» в поле.

«Спасибі КП «Вишнівськводоканал», зокрема Василю Соїчу, за допомогу: коли на вул. Лесі Українки міняли труби на нові, шмат використаної в 500 м труби віддали нам», – розкриває секрет заощадливості Олег Сабадаш.

«А ще, – додає, – коли минулого року постало питання про необхідність прокласти, нарешті тротуар до кооперативу, бо навесні тут завжди було болото – ні пройти, ні проїхати – ми з колективним листом звернулися по допомогу до виконкому Вишневої міської ради. Дякуючи міському голові Іллі Дікову, котрий особисто перейнявся нашою проблемою, за кошти міського бюджету рішенням сесії нам допомогли прокласти 171 метр тротуару».

З вивозом сміття питання тут теж вирішено: є людина, котра слідкує за чистотою на території, а, залежно від наповненості 15 контейнерів – по три-чотири рази на місяць орендується машина і сміття вивозиться. Таке задоволення коштує по 60 грн. за бачок.

Изображение 040Як і з освітленням. Ще у 2014-му році було поміняно всі 30 ліхтарів, при чому встановлено діоїдні енергозберігаючі прожектори. Монтували їх самотужки: зварювали, підключали проводку… Вирішили і питання передачі на баланс РЕМу трансформатора. На загальних зборах прийняли колегіальне рішення закупити і провести 1 км нового окремого кабелю з тим, щоб бажаючі отримувати електроенергію без обмежень змогли встановити окремо електронні лічильники та сплачувати індивідуально.

Таких уже на сьогодні – 60. До того ж, ця практика унеможливлює крадіжку електроенергії. Всі інші користуються світлом за графіком: по дві години вранці та по чотири – ввечері. Але й вони мають для себе полегшення: сплачують за показниками двозонного лічильника. Боржники ж відключаються до повного погашення боргу. Проблема лише в тому, що тариф тут вищий, аніж побутовий: майже 2 грн. за 1 кВт – адже плату РЕМ бере не тільки згідно показників лічильників, а й іще «накидає» 5% за обслуговування трансформатора.

Та одна з головних проблем ОК «ГБК» «Вишневий», як іще таких п’яти кооперативів нашого міста – неможливість розширення. Хоч територія ніби й немаленька – 3,3 га – та приймати нових членів немає куди: зусібіч є «кордон». З одного боку це – землі «ДЕФИ» й кладовища, з інших – високовольтні лінії електропередач і комунікацій до промзони.

Изображение 008 (1)І ще одне болюче питання – ймовірність переходу з права постійного безкоштовного користування землею на орендну плату. Адже тоді вишнівчани – члени кооперативу й одночасно платники податків до міського бюджету, пенсіонери змушені будуть сплачувати по 100 грн. щомісяця. Для них це – непідйомна сума. Особливо у світлі здорожчання життя й зростання тарифів на компослуги.

Єдине, на що вони всі сподіваються – що здоровий глузд переможе. А, сподіваючись, все ж почали об’єднання п’яти міських будівельно-гаражних кооперативів у Асоціацію – Олег Сабадаш переконаний: річ актуальна та вкрай необхідна в реаліях сьогодення. Адже є дуже багато питань, які ефективніше вирішувати спільно.

Наталка КУЦАК

Цей запис був опублікований в Життя міста. Закладка на посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *