Вишнівчани про свято сонця

55c5c0ae5e29b863b88b642b062e5723Масляна – перше весняне свято! Воно символізує кінець зими. Багато звичаїв та обрядів кружляє навколо цього давньослов’янського свята. В які з них вірять вишнівчани та яких дотримуються, дізнавалися на передодні Масляної. 

 У розпал тижня (цього року свято припало на 7-13 березня) ми вийшли на вулиці міста з одним єдиним питанням: «Які традиції Масляної вам відомі та чи дотримуєтесь ви їх?» Перша відповідь стала досить очевидною.

«Для мене це свято асоціюється з млинцями. Весь тиждень смажу їх, роблю із різними начинками та пригощаю онуків», – розповідає пенсіонерка Олександра Миронівна. І справді, така улюблена українцями страва вважається головним 7594186символом Масляної, символом сонця. А випікають млинці, аби у родині були здорові діти, був гарний врожай, а сім’я – щасливою.

А ось для молодого чоловіка Юрія свято Масляної – це перш за все спалення опудала. «Наскільки я знаю «чучело» є прообразом зими, а спалюють його в останній день святкувань. Обожнюю дивитися на це дійство та навіть одного разу власноруч підпалював опудало. Просто незабутні відчуття!», – говорить Юрко. Спалення чучела на вогнищі справді є однією з головних традицій Масляної та символізує прощання із зимою та зустріч весни.

«Свято Масляної – це гуляння, веселощі! Мені здається, це і є головною традицією цього тижня. Люди вірять, якщо вони проведуть цей тиждень весело, то в родині буде добробут та багато щастя. Тож ми намагаємося цього тижня не сваритися, f52e9c6e747fcb21fa8be8112b759b5bсміятися побільше та радіти життю», – каже вишнівчанка Світлана. Цікавий підхід, чи не так? Взагалі-то наші пращури справді вірили в це. Вони влаштовували кулачні бої, змагання на поїдання млинців (хто більше та швидше їх з’їсть), купання в ополонці та багато інших веселих розваг.

«Знаю, що на Масляну ще й гадають. Здається незамужні дівчата намагалися дізнатися про подружнє життя, на скільки щасливим воно буде. А от як, не пам’ятаю», – розповідає Юлія. Не помилилася пані Юлія, така традиція і справді була. Незамужні дівчата, які бажали вийти заміж наступного року, повинні були поїти кожного чоловіка, який зустрічався на їх шляху. А от побачити вже п’яного чоловіка вважалося гарною прикметою та передбачало щастя у подружньому житті.

 Таки-знають містяни про традиції Масляної. Святкуємо, зустрічаємо весну!

Ангеліна МАЛІНОВСЬКА

Цей запис був опублікований в Свято наближається. Закладка на посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *