ОСББ Південні. Історія, проблеми і шляхи вирішення

IMAG3514  Остання проблема з освітленням прибудинкової території будинків, які формують групу ОСББ Південні, поставила низку запитань про роботу об’єднань. Тим більше, що ми обіцяли Роксані Поліковській надати розширену інформацію. Виконуємо.

   Кореспонденти «Моє Вишневе» звернулися до людей, які безпосередньо брали участь у процесі взаємовідносин між містом Вишневе та «Білоцерківським домобудівним комбінатом» (БДБК), у діяльності робочих комісій з прийняття завершеного будівництва, роботі самого ОСББ, у взаємовідносинах між ОСББ і комунальними підприємствами міста різних часів.

   Отже, маємо наступні думки. Проблеми з IMAG3504наданням комунальних послуг жителям будинків №№ 22 – 32 по вул. Святоюрівській були ЗАВЖДИ. Керівництво Вишневого періоду створення ОСББ вважає, що коріння цих проблем закладено в тому, що мешканці зазначених будинків об’єднувалися в товариство співвласників не згідно власних бажань, як свідомий та продуманий вибір, а за наказом керівників БДБК як елемент протистояння з містом. І не дивно, що багато з мешканців досить погано уявляло хто їх обслуговує і як це працює. Ми навіть в назві навели слово «ОСББ Південні» , тому що взагалі то їх було декілька.

  Але давайте трохи згадаємо про взаємовідносини між містом Вишневе та керівництвом БДБК, тому що був ще один дуже важливий факт. Ці відносини були зіпсованими (якщо не сказати конфронтаційними) останніми будинками БДБК в центральній частині міста (Жовтнева 47-51), а особливо будинком на Жовтневій, 37-б, який БДБК взагалі побудував без попередніх погоджень з містом, що спричинило величезний скандал. В той час керівництво БДБК почувало себе в місті вільно і вже самостійно вирішувало що і де будувати. Та в 2002 році змінилася влада. Мером став Анатолій Гошко, і його команда вирішила цю вольницю припинити. БДБК за рішенням сесії сплатив місту штраф. А його застарілі будинки пан Гошко не хотів більше бачити в місті категорично. У 2003 році було оголошено конкурс на право забудови 5 га на Південній стороні. І цей конкурс, в чесній конкурентній боротьбі, виграла фірма Є. Найвельта «Еркер». І саме «Еркер» мав би будувати сучасні моноліт-каркасні будинки на південці. Але керівники БДБК застосували судові важелі і…. переоформили право будівництва на себе. Отже, це був перший крок до тяжкої конфронтації.

   Спочатку будівництво йшло більш-менш спокійно. Перші 6 будинків по вул. Південній були прийняті в експлуатацію і передані міським комунальним службам до обслуговування. Та потім почався бум будівництва. Квартири стрімко зростали в ціні. Зростала і вартість землі. А сума відрахувань в бюджет міста на рівні більше 5 млн грн залишалася сталою. І безумовно, керівництво міста поставило вимогу переглянути цифри зобов’язань в бік зростання у відповідності до реалій того часу. Конфронтаційні наради почалися з новою силою. Від першої особи з того часу (першого заступника міського голови) ми дізналися, що перемовини з тодішнім гоIMAG3476ловним інженером БДБК паном Зайцевим вже нагадували не дипломатичний раут, а бойові дії. Взагалі-то, керівники будівельників розуміли, що правда на стороні міста. Але якісь погоджувальні рішення приймалися ну дуууууууже важко. Мрія Анатолія Гошко про красивий Південний бульвар з елементами декоративного оздоблення ніяк не хотілася бути почутою. І тоді керівництво Вишневого застосувало свій важіль. Останні будинки не приймалися робочою комісією і не передавалися на експлуатацію та обслуговування міським комунальникам. Розуміючи, що керівництво міста вперто вимагає врахування інтересів громади, і не хоче приймати будинки (а також всі недоліки, які відмічалися в протоколах), БДБК вирішило передати їх швидко створеним ОСББ, на чолі яких стала Катерина Антонівна Ковальчук, яка мала досвід керівництва ОСББ «Флоріс» за адресою….саме вул.. Жовтнева 37-б. Тодішній перший заступник міського голови, начальник комунального відділу, керівники комунальних підприємств вважають, що ОСББ були створеної як механізм обійти підписи в актах керівників Вишневого.

    Як би там не було, ОСББ були створені і почали працювати. До речі, на думку того ж Олександра Волкова, Катерина Антонівна була хорошим керівником і свою справу знала добре. Будинки були нові, підтримка БДБК була не зайвою і співпраця врешті-решт відновилася. Потім, коли правління ОСББ (одного чи декількох) зняло з роботи Катерину Ковальчук, головним менеджером ОСББ став Валерій Клименко. Він не один рік працював керівником ЖЕО «Вишневе» (так тоді називалося КП «УМГ»). Відповідно, мав досвід і хороші партнерські зв’язки з міськими комунальниками. Також особливих проблем не було. Але Валерій Дмитрович також був звільнений.

   Врешті, керівний портфель у ОСББ отримав В.Ю.Кальніченко. Відразу зазначимо – не комунальник. І проблеми почали накопичуватися . Треба розуміти, що група будинків, об’єднаних у ОСББ, це щось на кшталт автономної республіки, з власним бюджетом і механізмами вирішення проблем. Але коли валить сніг і потрібно його розчищати, то комунальні трактори розчищають територію, яку обслуговують комунальні підприємства. А керівник ОСББ має за власний ресурс власними силами організувати роботу. Або найняти більш майстровитих. За відповідну компенсацію. Адже ОСББ і комунальні підприємства – це самостійні господарюючи структури і кожен рахує свої кошти. Як нам розповідали, терпець нинішнього мера міста Іллі Дікова урвався, коли були проблеми з пошкодженням ліній енергопостачання, аваріями на ТП, віяловими відключеннями. Коли міські служби аварійно вдень і вночі рихтували свої проблеми, а хтось на нараді сидить і зазначає, що зробіть і нам «бо в нас немає сил і коштів», це неправильно. Тому емоційно представнику ОСББ було вказано – або зроби сам, або заключай угоду з КП «УМГ» чи іншою організацією, яка вміє робити і має для цього технічні можливості.

   На підставі невеличкого екскурсу в історію можна зробити декі висновки. По-перше, керувати комунальною службою будь-якої структури, в тому числі самоврядних ОСББ, мають люди, які розуміють цю роботу і можуть її кваліфіковано виконувати. По-друге, ОСББ мають свій бюджет і шляхи його наповнення. Отже, вони повинні розумно його використовувати: чи власними силами, чи розумно залучаючи підрядників. А хто це має контролювати? Безпосередньо мешканці. Відповідно до Статуту, вони, і тільки вони визначають хто і як ними керує, як використовуються фінанси, які кошти структурі потрібні і на що. Тому відсиджуватися у квартирах, а коли стає погано, шукати крайніх – не вихід. Треба в повному обсязі користуватися своїми правами. І розуміти обов’язки. Адже на підході нові проблемні ситуації, на тлі яких питання освітлення виглядатиме не таким вже й трагічним. Наприклад, той же керівник ТОВ «Ресурсозбереження» Федір Кацап вказує, що підходить час середніх та капітальних ремонтів дахових котелень та їх окремих елементів. Звідки брати кошти і як це робити? На ці питання мають давати професійні відповіді керівники ОСББ. А коли проблемно навіть зібрати кошти на нові лампочки…

Цей запис був опублікований в Життя міста. Закладка на посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *