Спортивне харчування vs стероїди: як не потрапити у пастку

YdgshuCXbZgНаразі серед молоді створився ледве не культ рельєфного тіла: обговорення у соціальних мережах, реклама на сторінках Інтернету та телебаченні. Все це, безумовно, чудово. Багато хто для досягнення ідеальних форм ладен піти на будь-що, зокрема й на вживання харчових добавок.

І тут до справи беруться маркетологи. «Хочеш ідеальне тіло без занять у спортзалах та дієт?», «Досить виснажувати себе тренуваннями! Наш продукт робить чудеса!», «-15 кг за 30 днів» – перераховувати рекламні лозунги можна безкінечно. Ми вирішили запитати експерта зі спортивного харчування, тренера СК «Олімп» Сергія Кочеткова де правда, а де просто фантазія маркетологів. Сергій займається спортом вже майже 10 років, отримував численні медалі, дипломи та сертифікати за участь у різноманітних змаганнях і тренінгах. Наразі допомагає людям скоригувати своє тіло та поліпшити здоров’я, а також надає безкоштовні консультації в СК «Олімп».

«Не треба плутати спортивне харчування з допінгом «анаболічні стероїди». Спортивне харчування – нешкідливі біологічні добавки, які виготовляється зі звичайних продуктів, перебувають у концентрованому вигляді. Тобто це особлива група харчових продуктів для людей які ведуть активний спосіб життя, і займаються спортом. Наприклад, протеїн роблять із сироватки яєчного білка, коров’ячого молока і навіть м’яса тварин. Анаболічні стероїди – синтетичні гормони стероїдної групи, які поMjoZCuUp06Uсилюють біосинтез білка, стимулюють процеси регенерації м’язової тканини. Їх пряме призначення, і широкий спектр застосування спостерігається у медичній практиці для активації анаболічних процесів у разі виснаження в післяопераційний період, для лікування анемії та раку грудей, вони також можуть допомогти при тромбозі, тяжких інфекціях, інфаркті міокарда, остеопорозі, уповільненому зрощенні переломів тощо. Зокрема вони використовуються в спорті, для досягнення швидких, і неймовірно високих результатів, але в свою чергу мають серйозні побічні ефекти», – пояснює різницю професійний тренер. Разом з тим варто розуміти, що спортивне харчування – лише допоміжний засіб для досягнення мети. Харчові добавки допоможуть схуднути чи набрати вагу лише у комплексі з правильним раціоном та регулярними тренуваннями. «Дійсно, без біодобавок важко досягти бажаного результату. Наприклад, по жиму лежачи спортсмен підіймає 100 кг, а за допомогою креатину його можливості збільшаться на 5-10%. Проте ще раз наголошую: не варто плутати із стероїдами. Вони застосовуються у професійному спорті, і являються забороненими препаратами», – розповідає Сергій. Приймати спортивне харчування необхідно під наглядом лікаря чи тренера. Траплялися випадки, що самовільне неконтрольоване вживання, на перший погляд, звичайних домішок давало непередбачувані результати.

Існує кілька видів спортивного харчування:
• для схуднення;
• для збільшення м’язової маси;
• вітамінно-мінеральні комплекси;
• хондропротектори (допомагають регенерації зв’язок у суглобі);
• амінокислоти ВСАА (будова та відновлення м’язів після тренувань);
• креатин (для збільшення фізичної сили та витривалості. Азотовмісна карбонова кислота, тобто амінокислота, яка міститься в організмах хребетних тварин. Наприклад, щоб отримати 5 г креатину треба з’їсти близько кілограма м’яса).

«Спортивне харчування розрізняється на лише за призначенням, а й способами прийому. Одні добавки вживаються до тренувань, інші – після, а деякі – під час занять у спортзалі. Аби не нашкодити HiHPBbhKoWwсвоєму здоров’ю – перед застосуванням необхідно порадитися із спортивним лікарем чи тренером», – зауважив Сергій Кочетков. Розглянемо найпопулярніші з них. Досить відома харчова добавка – протеїн. Необізнані у фітнес-індустрії люди переконані, що там одна хімія. Насправді ж, як пояснює наш експерт, це звичайний білок, який людина вживає протягом дня, але знаходиться у концентрованому стані. Протеїн п’ється після фізичних навантажень. Це своєрідний будівельний матеріал для росту м’язової тканини.

Для набору ваги використовуються так звані гейнери – суміш білкових та вуглеводних елементів. Зазвичай їх вживають занадто худі люди, яким важко набирати вагу. Білок – допомагає росту м’язів, вуглеводи – дають енергію організму. Також гейнер часто містить невелику кількість жирів. Головна функція гейнера — збільшення маси тіла і швидке відновлення енергетичних запасів.

Вітамінно-мінеральні комплекси п’ються вранці, під час сніданку. Фактично, це такі ж самі вітаміни, як і в аптеках, але в більшій концентрації. Такі комплекси розроблені спеціально для спортсменів, адже на тренування вони витрачають значно більше вітамінів, мінералів та енергії, ніж люди, які не отримують фізичних навантажень.

3xXA-cky9_kВСАА – Амінокислоти з розгалуженими боковими ланцюгами. Відіграють важливу роль в будові молекул білків. Тобто допомагають швидкому відновленню м’язів, попереджують руйнування м’язових волокон. Зазвичай, її вживають до, під час та після тренувань. Останнім часом з’являються мікси – ВСАА+вітаміни. Проте тренер радить купувати харчові добавки окремо: «В таких міксах однозначно буде менше вітамінів чи амінокислот, тому однозначно краще приймати їх окремо».

Є ще жироспалюючі препарати та передтренувальні комплекси. До них варто ставитися дуже обережно. Сергій радить взагалі їх не вживати. Краще змінити раціон, більше часу приділяти спортивним вправам. «Часто бачив рекламу, в якій розповідають, що з їхнім препаратом можна досягти неперевершених результатів всього за 30-40 днів. А поруч фотографія атлета, який вже років десять професійно займається спортом. Це просто маркетинг. Не може людина за такий короткий термін повністю змінити своє тіло!», – наголошує тренер.

Варто звернути увагу, що передтренувальні комплекси підвищують артеріальний тиск. У кого є гіпертонія, серцево-судинні проблеми ні в якому разі не можна вживати такі перепрати. Спортивне харчування має незначні протипоказання. Від надмірного вживання креатину (більше 20 г в день) можливо з’являється пісок в нирках, та шлункові розлади. При шлункових захворюваннях варто обережно приймати протеїн, адже може виникнути діарея, нудота й інші мало приємні симптоми. Ні в якому разі не можна замінювати спортивним харчуванням основні прийоми їжі – це лише добавка. Якщо дотримуватися інструкції, харчові добавки принесуть організму користь.

А от реальну загрозу здоров’ю несуть штучні гормони, стероїди та інші стимулятори росту та фізичної сили. Їх використовують переважно професійні спортсмени, які хочуть досягти кращого результату будь-якою ціною. «Часто такі люди вживають ін’єкції гормону тестостерону. На певному етапі вони допомагають підвищити показники. Але при надмірному вживанні він трансформується в жіночий гормон естрадіол, за рахунок чого у чоловіків відбуваються непоправимі зміни у організмі, наприклад такі як -змінюється голос, стає тоншим, гінекомастія тощо», – розповідає Сергій.

Отже, не варто проводити експерименти над власним організмом. Перед вживанням будь-яких харчових добавок – зверніться до лікаря чи порадьтеся зі своїм тренером. Неправильно підібраний препарат не лише загальмує отримання бажаного результату, а ще й принесе шкоду здоров’ю.

Цей запис був опублікований в Думка експерта, Спорт. Закладка на посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *