Хто написав всесвітньовідому мелодію «Carol of the Bells» («Щедрик»)

Tpr_LIxvF6w  В Україні та інших православних державах з Дня Святого Миколая (19 грудня) традиційно розпочинається різдвяна пора. У країнах Європи та Америки атмосфера чуда панує з 25 грудня, з Католицького Різдва Христового.

До початку різдвяних свят жителі всіх континентів намагаються якомога яскравіше прикрасити власні оселі, вулиці, створити казкову атмосферу. У святковий сезон у всіх магазинах, на вулицях, церквах і, звичайно ж, на всіх радіостанціях лунає різдвяна мелодія «Carol of the Bells», або «Щедрик». Без всякого сумніву це одна з найпопулярніших і відомих мелодій у всьому світі!

Але мало хто знає, що автором всесвітньовідомого хіта є простий вчитель музики з української глибинки – Микола Леонтович.

Микола народився у 1877 році, в родині сільського священика в Подільській губернії. Закінчивши школу, він іде слідами свого батька і діда та вступає до Духовної академії. Там Микола паралельно вивчає скрипку, фортепіано та хоровий спів.

Після закінчення академії він переїжджає на Донбас і розпочинає свій творчий шлях в якості композитора. Так у 1901 році з’явилася перша обробка різдвяної колядки «Щедрик». Спочатку композиція була задумана так, щоб її виконувати на чотири голоси акапельно без музичних інструментів.

Взагалі стиль написання Щедрика Леонтовичем вважається дуже незвичайним для різдвяної пісні. По-перше, ця весела мелодія написана в мінорному ключі, а по-друге, її швидкий ритм не властивий різдвяним колядкам. Слова настільки швидко вимовляються, що їх часом навіть важко розпізнати.

Композиторство не приносило багато доходу в ті часи, тому Микола Леонтович був змушений підробляти то вчителем музики, то приватним учителем співів. Так він поневірявся від Поділля до Донбасу, намагаючись підтримувати себе випадковими підробітками, поки у 1916 році «Щедрик» не пролунав у виконанні хору Київського університету. Після цієї події до Леонтовича моментально прийшла популярність і слава. Цю колядку почали співати по всій країні, а українська діаспора – і за її межами.
Але справжній прорив прийшов тоді, коли у 1922 році «Щедрик», під керівництвом Олександра Кошиці, прозвучав у виконанні Українського Хору в Карнегі Хол у Нью-Йорку.

Так, в одну мить це маленьке Українське диво поширилося по всій Америці та інших континентах. Мелодія настільки сподобалася американцям, що в 1936 році співробітник NBC українського походження Петро Вільговскій написав англійські слова на мелодію «Щедрика». З тих пір ця пісня в Америці стала відома під назвою «Carol of the Bells» (Колядка дзвонів).

Сьогодні мелодія «Carol of the Bells» широко використовується у всьому світі в рекламі, мильних операх і голлівудських фільмах. Чудовим прикладом є знамениті мультсеріали «Сімейка Сімпсонів», «Південний парк» і «Гріфіни». А також такі культові фільми як комедія «Один вдома», блокбастер «Міцний горішок» і «Сімейка Адамсів».

Її виконують десятки знаменитих американських виконавців як в класичному стилі, так і в Рок, Поп і навіть Хеві-метал.

Але не дивлячись на успіх і славу, у Миколи Леонтовича була не зовсім завидна доля. Після Революції 1917 року, коли була створена УНР (Українська Народна Республіка), Леонтович переїхав до Києва і почав набирати популярність як композитор і аранжувальник. У 1918 році він навіть організував перший Український Державний оркестр. Але щастя тривало не довго.

У серпні 1919 року, коли Київ був узятий, почалися переслідування української інтелігенції, тому композитор був змушений залишити Київ і бігти в своє рідне місто Тульчин.

1921 року на Різдво Микола вирішив заїхати до своїх батьків. Як тільки він зайшов у будинок, хтось постукав у двері. Коли його батько відкрив, в будинок зайшов чоловік і показав посвідчення чекіста. Він розповів, що перебуває у відрядженні і попросився переночувати. Батьки Миколи, нічого не підозрюючи, впустили його в будинок і поклали спати в одній кімнаті з Миколою. Під ранок батько почув постріл. Коли він вбіг у кімнату Миколи, то побачив там лежачого сина, який прошепотів: «Тато, я вмираю …»

Багато років смерть Миколи Леонтовича була великою загадкою, поки в 90-тих не оприлюднювали архіви і рапорт КДБ про спецзавдання зі знищення ворога Народу Миколи Леонтовича …

Цей запис був опублікований в Свято наближається. Закладка на посилання.

One Response to Хто написав всесвітньовідому мелодію «Carol of the Bells» («Щедрик»)

  1. Pingback: Наближається Святвечір: згадуємо найкращі українські колядки (текст+відео) | Моє Вишневе

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *