Теплові лічильники у багатоквартирних будинках: чи потрібні вони?

Початок нового опалювального сезону та відчутне зростання вартості опалення квартир і підігріву води знову привернули увагу до будинкових лічильників тепла. З цього приводу у вишнівчан виникає чимало питань. За роз’ясненням ми звернулися до начальника відділу ЖКГ виконкому Олександра Волкова, стаж роботи якого на цій посаді становить 14 років.

Кор.: Пане Олександре! Питання лічильників наразі є актуальним?

О.В.: Дуже. За останні місяці виконком отримав звернення, вимоги, погрози, скарги практично від кожного житлового будинку міста. Часом навіть від тих, де будинкові
лічильники тепла вже стоять. Особливо це питання загострилося після отримання счетчикплатіжок за тепло та підігрів води у листопаді. Але потрібно розуміти, що в них враховано менше, ніж двадцять днів жовтня, оскільки сезон опалення розпочався 12 жовтня. А вже в грудні населення отримає платіжки, власне, за листопад. Саме тоді ми побачимо проблему у повному обсязі. Загострення питання викликано тим, що ще у квітні держава встановила всім виробникам теплової енергії нові тарифи. Гаряча вода влітку (нездійсненна мрія для багатьох міст України) оплачувалася трохи спокійніше, ніж тепло, оскільки саме платіж за тепло є найбільш вагомим показником нових тарифів для населення.

Кор.: Всі ми сплачуємо комунальні рахунки, і всі відчули, що це таке – нові ціни в платіжках. Але як цьому можуть зарадити будинкові лічильники тепла ?

О.В.: Ну, по-перше, я хочу відзначити, що встановлення будинкових лічильників є обов’язковим елементом теплового обслуговування житлового фонду. Відповідно до сучасної програми розвитку сфери ЖКГ, облік всіх видів послуг має бути обов’язковим. У Вишневому цю програму почали виконувати власними силами, не чекаючи, поки кошти надійдуть централізовано. Якщо до 2015 року в місті близько 40 будинків мали теплові лічильники, то з цього року програма виконується швидкими темпами, і ми ставимо вимогу, щоб до кінця опалювального сезону охопити весь житловий фонд. Для цього було прийнято програму інвестиційного розвитку КП «Вишнівськтеплоенерго», згідно з якою комунальне підприємство почало встановлювати лічильники як власним коштом, так і за рахунок допомоги місцевого бюджету. Лише на сесії у листопаді для продовження програми бюджет надав 2 млн грн.

По-друге, необхідно усвідомити, що счетчик2лише встановлення будинкових лічильників тепла дозволяє налагодити комерційний облік тепла. Сам по собі лічильник – це об’єктивний прилад неупередженого підрахунку тієї кількості теплової енергії, яка витрачається для створення у будинку нормативного теплового режиму. Це просто облік, який до економії не має жодного відношення. Але він фіксує конкретне використання тепла в залежності від температури навколишнього повітря. У теплу пору опалювального сезону лічильник показуватиме меншу кількість використаної теплової енергії. А у морозні періоди використання газу суттєво зростає, що і фіксує лічильник.

Кор.: Який середній показник використання тепла за час опалювального сезону?

О.В.: Це залежить від характеру зимового періоду. Останні зими були досить м’якими, теплими. Тому показники лічильників менші від середньо-нормативних. Я веду підрахунки цих параметрів і можу сказати, що в деяких будинках (які ми називаємо «теплими», відповідно до їх конструктивних особливостей) за опалювальний період витрати тепла були меншими від нормативних на 20-25%. Разом з тим були періоди, коли в деяких будинках при значних морозах обсяги використання теплової енергії були вищими від середньо-нормативних на 30-40%. Тоді їх мешканці буквально вимагали демонтувати лічильники.

Кор.: Голова Уряду на одному з виступів запевнив, що українці будуть платити відповідно до показників погоди і по-різному у кожен місяць зими.

О.В.: Будинки, в яких вже стоять лічильники і так сплачують у відповідності до показників тепла. Тим паче, що всі котельні мають так званий температурний графік, і гріють теплоносій до тієї температури, яка дозволяє створювати нормативний тепловий режим у квартирах. Але у будинках, де немає лічильників, використовується нормативний підхід, відповідно до якого за спеціальною схемою визначається середньомісячна температура за весь період опалення (наприклад, мінус 5 градусів), і на неї розраховується витрати на виробництво теплової енергії та діляться на загальну кількість квадратних метрів житлового фонду. Для того, аби в будинках, де немає лічильників був «плаваючий» тариф використаної теплової енергії, потрібно щоб той же Уряд встановив нові схеми оплати, оскільки на сьогодні тарифи встановлюють не виробники теплової енергії, а державний регулятор.

Кор.: Як все ж таки можна економити за допомогою лічильників?

О.В.: Ще раз підкреслю, що головним важелем економії є застосування температурного графіку самими котельнями. Але якщо мешканці бажають всередині свого будинку регулювати температурний режим протягом доби чи у теплу пору року використовувати мінімальну кількість тепла, не зачіпаючи показники підігріву гарячої води, тоді окрім теплолічильника, будинки мають бути обладнані регуляторами потоку теплоносія в системі опалення або індивідуальними будинковими тепловими пунктами.

Кор.: Але ж це дорожче, ніж просто встановити лічильники?

О.В.: Безумовно. Це дорожче у декілька разів. Але необхідно рухатися у цьому напрямку, оскільки якщо ми говоримо про енергозбереження, то повинно бути й індивідуальне регулювання.

Кор.: Тобто тепловий режим буде встановлюватися для всіх мешканців будинку однаковий?

О.В.: Так. Але це також створює конфлікт інтересів мешканців будинку. Хтось хоче «тропіки» постійно, у когось маленькі діти чи люди похилого віку. Інші хочуть батарепросто економити і можуть спокійно переносити і «спартанську температуру». Тому доведеться жителям знаходити між собою порозуміння і врахувати інтереси один одного. Але в мене немає сумнівів, що саме до такої схеми ми прийдемо. А ще краще, коли всі будинки поступово перейдуть на горизонтальну розводку теплоподачі і ніхто не буде залежати один від одного. Кожен буде мати можливість на власний розсуд визначати тепловий режим і за нього сплачувати.

Кор.: Давайте повернемося до лічильників. Все ж таки їх потрібно встановлювати?

О.В.: Безумовно. Вони і будуть встановлюватися, оскільки це є вимогою часу. Такий підхід допоможе оптимізувати витрати природного газу (чи інших видів палива) на котельнях і замовляти такі ліміти на отримання газу, які об’єктивно потрібні.

Кор.: В теплу зиму, лічильники себе виправдовують і створюють ілюзію економії. А якщо дуже холодна й затяжна, показники будуть приголомшливі. Тоді можна буде перейти на середньо-нормативні показники?

О.В.: Ні, закон цього не дозволяє. З одного боку будинків без лічильників взагалі скоро не має бути і оплата за тепло буде прив’язана до об’єктивного використання енергопалива. Та й вимоги чинного законодавства вказують: встановити й опломбували лічильник.

Така позиція експерта з комунальних питань. Наразі вишнівчани говорять про те, що будинки без лічильників отримують менші рахунки. Разом з тим вони сплачують лише за використані ресурси. Ймовірно через рік-другий у місті вже не залишиться будинків без лічильників – такі вимоги керівництва країни.

Найближчим часом ми обговоримо з Олександром Волковим про не менш цікаву тему для вишнівчан – як розраховуються тарифи на тепло.

Цей запис був опублікований в Експерт ЖКХ. Закладка на посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *